EKMEK PEYNİR FİYATINA OTEL SATIYORSUNUZ
Reklam

EKMEK PEYNİR FİYATINA OTEL SATIYORSUNUZ

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, AKTOB'un toplantısında sektör temsilcilerine seslenirken 'Özellikle kışın peynir ekmek fiyatına otel veriyorsunuz. Olmaz o şekilde. Mutlaka fiyatlarınızı arttırmanız gerekiyor' dedi.

EKMEK PEYNİR FİYATINA OTEL SATIYORSUNUZ

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, AKTOB'un toplantısında sektör temsilcilerine seslenirken 'Özellikle kışın peynir ekmek fiyatına otel veriyorsunuz. Olmaz o şekilde. Mutlaka fiyatlarınızı arttırmanız gerekiyor' dedi.

EKMEK PEYNİR FİYATINA OTEL SATIYORSUNUZ
21 Ocak 2019 - 01:20

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, kısa adı AKTOB olan Akdeniz Turisztik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin ocak ayı toplahntısına kmatıldı. 
 
Antalya Lara’daki  Barut Lara Resort’te yapılan toplantıda Bakan Ersoy sektör ile ilgili değerlendirmeler yaptı.
Tplantısında sektör temsilcilerine seslenenbakan Ersoy, 2018’in beklentilerin üzerinde geçtiğini, 2019’un verilerinin de güzel olduğunu söyledi.
 
Ersoy, “Rakamlar ciddi yükselişte. Bu gidişte 2018’deki benzer büyümeyi 2019’da da yakalayacağız gibi duruyor. Bu hızlı büyümeler devam edecekse bizim için önemli konu büyümeden kaynaklanacak kapasite sorunlarını karşılayabilmek” dedi. 
 
Geliri artırmaya konsantre olalım
 
Bakan Ersoy konuşmasında daha sonra şunları söyledi :  
 
Turizmde sayısal gelirlerin konuşulmaya başlandığı dönemde “En büyük sıkıntımız kişi başı gecelik gelirimizin ne olduğuydu.
Önce kişi başı gelire konsantre olmamız gerekiyor. Nicelikli turistten nitelikli turiste başlamamız gerekiyor. 
 
Geçmişte yapılanlar yanlış mıydı hayır doğruydu. Jeopolitik olarak bulunduğumuz konumda bazen bize mehter marşı oluyor. Bir ileri iki geri yapmak durumunda kalıyoruz. 
 
Bu Türkiye’den kaynaklı bir durum değil, Türkiye’nin bulunduğu konumdan dolayı. 
 
Bazen bize çok akıl veren turizmci dostlarımız oluyor. Bende bazen soruyorum ‘komşularını bir saysana arkadaş’. Komşularını saydığı zaman bizim komşularla onların komşuları çok çok farklı. Türkiye’yi her ortamda herkesle kıyaslamamız gerekiyor. Yerdeki ülkelerin geldiği noktaları hedef almalıyız. İlk onlara yetişmeli daha sonrada onları geçmeliyiz. Biz Türk insanı olarak hem çalışkan, hem de hırslıyız. Ama hırsı da bazen karıştırıyoruz.” 
 
“Peynir ekmek fiyatına otel veriyorsunuz” 
 
Otel sahibi olmak çok fazla yatak kapasitesine sahip olmak anlamına gelmez. İşimizi doğru yapmak, başarı getirir. Çok fazla yatağının olması sizi çok başarılı turizmci yapmaz. Turizmi doğru yapıyor olmanız lazım, nitelikli turizme dikkat ederek davranmanız lazım, söylemesi çok kolay ama yapması meşakkatli ve uzun bir süreç. Bunu başarıyla yapmak için çok detaylı düşünmemiz ve detaylı çalışmanız gerekiyor. 5 yıllık programla bunu başarırsak zor bir işin altından kalkmış olacağız. 
Şu an 2019-2020 kış turizmi kontratlarını yapıyorsunuz değil mi? 
 
Gerekli cesaretler oluştu sizde ve fiyatlarınızı yükselteceksiniz doğru mu? 
 
Bakacağız yanı kontratlarınıza tek tek. Gerçekten fiyatlarınızı bir arttırın. Özellikle kışın peynir ekmek fiyatına otel veriyorsunuz.
Olmaz o şekilde. 
 
Mutlaka fiyatlarınızı arttırmanız gerekiyor. 
 
Ama fiyat arttırmak güzel de fiyat aratırken sadece arttırmakla olmuyor. Mutlaka konseptinize bir şeyler eklemeniz gerekiyor. Sadece fiyat arttırarak bir yere gelemezseniz. Konseptlere ve fiziki ortamınıza bazı ilaveler getirmeniz lazım. Geciktirdiğiniz tadilatlar varsa onları yaptırmanız lazım.” 
 
Fona yapılacak ödeme yüksek deniyor
 
"Fon güzel, destekliyoruz, ama otelcilerin ödeyeceği pay yüksek" diyenler var.
 
'Ne yaparsa devlet yapsın, biz ondan nemalanalım' diye düşünce var. Bu politika olabilir ama sonuçlarını çok geç alırız. Devletin sınırsız kaynağı yok. Bir yerde ışık görüyorsak bizim artık çok hızlı hareket etmemiz lazım. Çok vakit kaybettik hala vakit kaybediyoruz. Küçük hesaplar peşinde koşuyorsak, inanın ne benim bakanlığım sırasında görürüz ne de benim torunlarım görür.”  
 
Yüzde 1’in hesabı yapılarark % 50 artış olmaz
 
Yüzde 1’lerin hesapları yapılarak yüzde 50 gelir artışı yapılmamaz 
 
Hepimizin konsantre olması gereken 630 dolar civarında olan gelirin nasıl bin dolara getiririz onu düşünmemiz lazım. 
Zaten biz iddialı hedef koyuyoruz, 5 yıl içinde bin dolara geleceğiz. Turist sayısını da arttıracağız. Hem turist sayısını arttırmaya devam edeceğiz, hem de gelirimizi bin dolara getireceğiz. Çok iddialı bir hedeftir. İmkansız mı? Kesinlikle değil.”
 
Bakanlığa aracı göndermeyin
 
Hala bakanlığa aracılar göndererek hizmet almaya çalışan yatırımcılar var.
Dosyaların hepsini bitirdik. Yılbaşı akşamı en son benim personelim gece 9’da çıktı sizin işlemlerinizi bitirmek için. Böyle bir ortam varken hala aracılarla halletmeye çalışıyorsunuz. Buna gerek yok. Lütfen artık Turizm Bakanlığını aracılarla hizmet veren bakanlık gibi görmekten vazgeçin. Dosyanız varsa hızlı bir şekilde sonuçlanacak. Hiçbir engel bırakmayacağız.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum