banner136

Değerli Arkadaşlarım,

Hep birlikte zorlu bir mücadelenin içinden çıkarak 2017 yılını da geride bıraktık. Yeni bir seneye başlarken hepimiz büyük bir coşku yaşıyoruz.

Gruplarımıza yeni arkadaşlar kazandırdık. Koymuş oldukları hedeflerine ulaşmak için çok çaba sarfettiler ve birçok menajer arkadaşımız daha üst menajerlik kademlerine tırmandı. Tüm arkadaşlarımı Aralık ayında göstermiş oldukları yüksek performanstan dolayı kutluyorum.

2018 ‘i karşılayacağımız Ocak ayı ile birlikte yepyeni umutlar, tatlı bir huzur, çok güçlü bir coşku ve heyecan yaşamaktayız. 2018 yılı hedeflerimizin daha da yükseldiği bir yıl olacak. Bu yıl da yepyeni ürünler hepimizin gücüne güç katacak. 2017 yılında başarılı olan arkadaşlarımız bu yıl da muhteşem bir yurtdışı gezisine katılacak. Yine birçok sürprizimiz olacak. Son derece cazip kampanyalar, yarışmalar, geziler, yepyeni ürünler ve etkinliklerle 2018 senesi unutulmaz senelerden biri olarak hafızalarımızda yer edecek.

Haydi hep birlikte 2018 senesini kucaklayıp, tüm Petra ailesi olarak yepyeni bir sayfa açalım. Yeni seneye girerken tüm arkadaşlarımız ve menajerlerimize yardımcı olabilecek bazı bilgileri aktarmaya devam ediyorum.

Dördüncü Adım : Yapsam Yapar mısın(ız)?

Bu soru uzun zamandır benim gizli silahım olmuştur. Büyük ve başarılı bir Satış Menajerliği işini kurma sürecinde karşılaştığım, büyük bir farkla, en etkili ifadedir.

“Bir DVD versem, seyreder misin(iz)?”

“Bir CD versem, dinler misin(iz)?”

“Bir dergi (veya farklı bir materyal) versem, okur musun(uz)?”

“Tanıtım yapan bir internet sitesinin adresini versem, oradaki tanıtımı izler misin(iz)?”

“İnternetten yapılan bir toplantıya davet etsem, katılır mısın(ız)?”

“Sadece davetiyeyle girilen bir konferansa davet etsem, gelir dinler misin(iz)?”

Bu soru birçok sebepten dolayı ÇOK KUVVETLİDİR.

Birincisi, karşılıklı bir durumdan bahsetmektedir. İnsanlara bir şey sunarak onlardan bir şey talep etmeniz söz konusu. Bu tip durumlarda insan olarak olumlu cevap verme eğilimindeyiz.

İkincisi, bu sizi kuvvetli konuma getirir. Kontrol sizdedir. Yalvarmıyorsunuz. Yardım istemiyorsunuz. Sadece bir değer değiş tokuşu öneriyorsunuz.

Üçüncüsü, bu SİZİN değerli bir şeye sahip olduğunuza işaret eder. Diğer kişi karşılık olarak bir şey yaptığı sürece sizin de bir şey yapacağınızı söylüyorsunuz. Sahip olduğunuz şeye değer verdiğiniz zaman insanlar size saygı duyacaktır.

Ben ilk başladığımda bu sihirli soruyu bilmiyordum. “Videomu izlemeni(zi), ürünümü denemeni(zi), CD’mi dinlemeni(zi) vesaire gerçekten çok ama çok istiyorum.” gibi şeyler söylüyordum. Sonuçları tahmin edebilirsiniz. Psikolojik olarak tamamen zayıftır. “Ben sana/size şunu yapsam, sen/siz de (benim için) bunu yapar mısın(ız)?” şeklinde konuştuğunuzda ise bu bir iş konuşması olur. Eğer “Senden/sizden şunu yapmanı(zı) gerçekten ama gerçekten çok istiyorum” diye konuşursanız, ümitsiz konuşmuş olursunuz ki ümitsiz bir temsilci hiç çekici DEĞİLDİR. Şayet bu yaklaşımı kullandıysanız neden bahsettiğimi zaten biliyorsunuzdur.

“Ben sana/size şunu yapsam, sen/siz de (benim için) bunu yapar mısın(ız)?” cümlesi sonuç alır. İnsanlara “evet” dedirtir. Muhtemel katılımcıların bizim sahip olduğumuz şeyi farklı bir ışık altında görmelerine yardımcı olur. Hatırlayın, bizim amacımız eğitim ve onların durumu kavramasını sağlamaktır. “Ben sana/size şunu yapsam sen/siz de (benim için) bunu yapar mısın(ız)?” bizim bu hedefe ulaşmamıza yardımcı olur.

Çağrıyı “acelem var” tavrıyla başlatıp muhtemel katılımcıya iltifatta bulunduysanız ve ardından bu soruyu sorduysanız, hemen hemen %100 lük bir oranla cevaplar “evet” olacaktır. İşte bu adımı da tamamlamış oldunuz. Biraz daha bilgi isterlerse onlara, “Daha fala bilgi istemeni(zi) anlıyorum, fakat aradığın(ız) her şey burada (DVD’de, CD’de, dergide, internet sitesinde vs) var. Benim bahsettiğim şeyi anlamanın en iyi yolu bu materyali incelemen(iz)dir. Bu nedenle, eğer ben bunu sana/size verirsem inceler misin(iz)?” cümleleriyle karşılık verin.

Şayet “hayır” derlerse, vakit ayırdıkları için onlara teşekkür edin ve ayrılın. Ayrıca, neleri daha iyi yapabilirdim diye ilk üç adımınızı gözden geçirin. Fakat materyalinizi kesinlikle VERMEYİN.

İlk dört adımı gerçekleştirdiniz ve karşınızdaki kişi “evet” dedi! BAŞARDINIZ! Materyalinizi incelemeyi kabul etti! Bu artık sizin peşinizden gelecekler mi demektir? Hayır. Aslında, eğer sadece ilk 4 adımı kullanırsanız, muhtemel katılımcılarınızdan sadece %5 ‘i yapacağını söylediği şeyi yapar, %5 ise yeterli bir miktar değildir. %80‘e ulaşmak için davet sürecinizi profesyonelce tamamlamanız gerekir.

2018 yılının tüm Petra ailesine sağlık, huzur, mutluluk ve başarı getirmesini temenni ederek sizleri sevgi ve saygı ile selamlıyorum.

Herşeyin gönlünüzce olmasını tüm kalbimle diliyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137