Öne Çıkanlar Türkiye nüfusu NİSAN AYI ENFLASYONU nuhasebe Akşener gelmeden mesajı geldi Tahsilat Genel Tebliği Yayınlandı

2012 YILINDA TEŞVİKLİ YATIRIMLAR GERİLEDİ, İstanbul Milletvekili Umut Oran

CHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Umut Oran, AKP'nin geçen yıl uygulamaya koyduğu teşvik paketinin hükümet tavrı nedeniyle yatırımcıda güven yaratmadığı için randıman vermediğini ve reel olarak yatırımların gerilediğini kaydetti.

2012 YILINDA TEŞVİKLİ YATIRIMLAR GERİLEDİ,  İstanbul Milletvekili Umut Oran
 Yatırımların en gelişmiş 8 ile artarak devam ettiğini belirten Umut Oran konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada sorunların yanı sıra çözüm önerilerini de getirdi. CHP'li Oran'ın açıklaması şöyle dedi:

 “-2012 yılında ülkeyi hem ekonomide hem de dış politikada batağa saplayan AKP’nin, büyük iddialarla uygulamaya koyduğu yeni teşvik sistemi, getirdiği bazı cazip teşvik mekanizmalarına rağmen istenilen sonucu vermedi.

-Yeni teşvik sistemi, en önemli hedef olan bölgeler arası gelişmişlik farklarını azaltıcı yönde de kayda değer bir etki yaratamadı, yatırımlar göç alan en gelişmiş 8 ile artarak akmaya devam etti.

-Aylar süren yeni teşvik sistemini bekleme döneminde yatırım eğilimi 2011’in ikinci yarısı ve 2012’nin ilk yarısında hızla gerilemişti. AKP’nin
çalışmalarını 2011’de başlatıp, Nisan 2012’de içeriğini açıkladığı yeni teşvik sistemi, 19 Haziran 2012’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni paketin yürürlüğe girmesinin ardından ise ertelenmiş-bekletilmiş yatırımlar devreye girdi. Hatta daha önceki yıllarda alınmış birçok teşvik belgesi iptal edildi,  yeni dönemde bir daha belge alındı. Bu da ikinci yarıda teşviğe bağlanan yatırım tutarını şişirdi.

-Yatırım tutarında 2012 başından 20 Haziran’a kadar olan dönemde önceki yılın aynı dönemine göre yaşanan yüzde 30.1’lik düşüşün ardından; yeni teşviklerin geçerli olduğu 20 Haziran’dan yıl sonuna kadar olan dönemde doğal olarak yüzde 37 ile yüksek oranlı bir artış yaşandı. Ancak bu, önceki dönemde kararı alınıp ertelenmiş, bekletilen ya da yeni dönemde iptal edilerek bir daha belge alınan yatırımların geçici etkisinden kaynaklandı.
 Yatırımda artış değil düşme var

 -İkinci yarıdaki bu şişmeye rağmen yıllık bazda teşvik belgesine bağlanan yatırım tutarı 2011’le neredeyse başa baş çıktı, 2010 yılındaki düzeyi ise yakalayamadı. Geçen yılın tümü itibariyle teşvik belgesi sayısı 4.365’le önceki yılın yüzde 3 altında kalırken, yatırım tutarı ise 2011’e göre cari olarak sadece yüzde 2.4 arttı. Enflasyondan arındırıldığında ise yatırım tutarında “reel” bazda yüzde 3.5 düşüş olduğu belirlendi.

- Yeni teşvik sistemi, bölgeler arası gelişmişlik farklarını azaltıcı bir etki yaratmadı. Ankara, Antalya, Bursa, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kocaeli ve Muğla olmak üzere en gelişmiş 8 ili kapsayan 1. Bölge yeni dönemde de “yıldız” olmaya devam etti. Tersine 1. Bölge’nin teşvik belgesi sayısında 2011 yılında yüzde 32.5 olan payı 2012’de yüzde 36.1’e, yatırım tutarındaki payı yüzde 39’dan 42.8’e yükseldi. Yatırımlarda öngörülen istihdamda da 8 il yaklaşık yüzde 40 pay aldı.

- “Yıldız” olacağı söylenen Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak ve Van olmak üzere en yoksul 15 ili kapsayan 6. Bölge ise yatırımlarda yüzde 7.5 pay alabildi.
Önce terör bitirilmeli
 
- Gelişmiş bölgelerle arasındaki derin uçurumun daralması için daha fazla yatırıma, kesintisiz bir yatırım hamlesi ve kalkınma sürecine ihtiyacı bulunan 6. Bölge için getirilen cazip teşviklerin sonuç vermesi için öncelikle terör sorununa kalıcı bir çözüm bulunması, yatırımcı güveninin tesis edilmesi gerekiyor.

- Hükümetin Suriye politikası, bölge ülkeleriyle olan ticareti vurdu, ülke ekonomisine büyük bir maliyet yükledi, bölgeyle ticarete dayalı yatırımların önünü kesti.
“Kaliteli demokrasi güçlü ekonomi”

 - Yatırımcı, iktidarın ‘ben bilirim’ tavrını, yarattığı terör ve savaş riskini, krizi değil, güven ister, tutarlılık ister. Demokrasi tam anlamıyla çalışmazsa ekonomi güçlenmez. Bize gerekli olan “Kaliteli demokrasi güçlü ekonomidir”.

- Ülkede iç siyaset, dış politika ve ekonomide istikrarı sağlayacak, AKP’nin ortadan kaldırdığı “kuvvetler ayrılığı” ilkesini yeniden tesis edecek, devlete “hukuk devleti” niteliğini yeniden kazandıracak, insanların geleceğe güvenle bakacağı, yatırımcının önünü görebileceği bir ortamı sağlayarak “yatırım iklimi”ni yaratacak yeni bir hükümete acil ihtiyaç bulunuyor.
 5 ve 6. bölgede istihdam teşviki olmalı

 - Kısa süre önce TBMM’ye, yatırım teşviğinin 3 yıl daha uzatılmasına yönelik  sunduğum yasa teklifinin hükümet tarafından dikkate alınmasını bekliyoruz. En azından ve 5 ve 6. Bölgelerdeki var olan yatırımların istihdam yönünden desteklenmesi acilen sağlanmalıdır, ki bu düşüncemi aktardığım Sayın Ekonomi Bakanı’nın da bu konuya olumsuz bakmadığını biliyorum ve acilen konunu alınmasını yararlı  buluyorum.”
Yeni teşvik sistemi kapsamındaki 6 bölge şu şekilde sıralanıyor:(haber Akdeniz gazetesi) 

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.