banner136
Öne Çıkanlar nuhasebe teşvik sgk teşvik destek bekliyor CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul Hayal Dünyasında…

Siyasete atılan ve tutunamayan ünlüler

Siyasetin her dönem en renkli isimleri olmuştur sanatçılar. Ancak mesleklerindeki başarılarının aksine, siyasetteki serüvenleri oldukça kısa sürdü.

Siyasete atılan ve tutunamayan ünlüler
 Siyaset asıl mesleği ne olursa olsun insanları kendisine çeken bir cazibe merkezi oldu hep. Bu yüzden sanatçısından sporcusuna, gazetecisinden doktoruna, ekonomistinden hukukçusuna kadar hemen her meslek grubundan insanı bünyesinde barındırır. Kimileri kendi uzmanlık alanında siyasete ve dolayısıyla temsil ettiği millete katkıda bulunur kimi ise kendi alanının dışında hizmetini devam ettirir.

HÜSEYİN KELEŞ - BUGÜN GAZETESİ

SEÇİM VİTRİNİ SANATÇILAR

Tabii bu meslek gruplarından biri var ki, parti liderlerinin adaylık için özellikle tercih ettiklerine çok kez şahit oluruz. Siyasete atılan sanatçılardan bahsediyoruz. Sanatçılar her seçimde partiler için bir vitrin görevi görür. Popülaritesinin oya dönüştürülmesi amaçlanır. Çünkü ideolojiden sıyrılmış bir sanatçının, hemen her görüşten milyonlarca hayranı vardır.

SİYASET SANATÇIYA UYMADI

Ancak sanatçının siyasete atılmasından çok, atıldıktan sonraki evreyi dikkatle incelemek gerekir. Zira çoğu sanatçının bu serüveni hayal kırıklığı ile sonuçlanır. Kiminin siyaset kariyeri adaylıkla sınırlı kalırken kimileri ise bir dönemlik vekil ya da belediye başkanlığının ardından kabuğunu çekildi. Tabii siyasete atılıp da henüz bu iki payeye ulaşamayanlar da var hikâyemizde. İşte siyasette tutunamayan sanatçılar.

HÜLYA KOÇYİĞİT

TEK SİYASİ DENEYİMİ

Türk sinemasının önemli aktrislerinden Hülya Koçyiğit de bir dönem siyasete adım attı. 1987 seçimlerinde Anavatan Partisi’nin İzmir 3’üncü Bölge milletvekili adayı olan Koçyiğit, ancak üçüncü olarak seçimden çıktı. Koçyiğit’in adı daha sonra da birçok kez vekil ve belediye başkan adayı olarak geçse de siyaset serüveni 1987’deki deneyimiyle sınırlı kaldı.

ARİF SAĞ

NE ÜMRANİYE’Yİ NE SANCAKTEPE’Yİ KAZANDI

Türk Halk Müziği’nin değerli seslerinden Arif Sağ ile başlayalım. Sağ’ın siyasi görüşünün sola eğilimli olduğu bilinir. Sağ, 1987 Genel Seçimleri’nde Erdal İnönü’nün genel başkanı olduğu SHP’den milletvekili seçilerek TBMM’ye girdi. Ancak vekillik serüveni bir dönemle sınırlı kaldı. 13 yıl siyasete ara veren Arif Sağ, 2004 Yerel Seçimleri’nde SHP’nin Ümraniye adayı oldu fakat kazanamadı. 2009’da ise CHP’den Sancaktepe adayı olan ünlü sanatçı, yine aynı akıbeti yaşadı.

FATMA GİRİK

ŞiŞLi’Yi YÖNETTi GERiSi GELMEDi

Yeşilçam’ın bir başka önemli kadın oyuncusu Fatma Girik siyasete hızlı bir giriş yaparak, 1989’da SHP’nin Şişli belediye başkan adayı oldu. ANAP’lı en yakın rakibine 20 bin oy fark atarak belediye başkanı seçildi. O dönemde hakkında yolsuzluk iddiaları çıkan Girik, 1999’da bu kez CHP’den adaylığı söz konusu olmuştu. Ancak Girik daha sonra parti içinde yaşanan anlaşmazlıklardan dolayı adaylığını geri çekti.

HALİL ERGÜN

BEYOĞLU SEVDASI

Halil Ergün, Türk sinemasına 40 yılını vermiş bir isim. Çoğunluğu başrol olmak üzere 80’e yakın filmde rol alan Ergün, siyaset arenasına ilk kez 1994 yerelseçimlerinde adım attı. SHP’nin Beyoğlu adayı olan ünlü sanatçı seçilemedi. 1999’da bu kez aynı ilçeye CHP’den talip olan Halil Ergün, Attila İlhan, Orhan Pamuk, Tarık Akan, Çolpan İlhan, Müjde Ar, Rutkay Aziz gibi sanatçıların destek açıklamasına rağmen yine başarılı olamadı.  Ergün, 2002’de kurulan ve 2004'te CHP’ye katılan Yeni Türkiye Partisi’nde siyaset yapmaya başladı. Ancak birleşmeden sonra siyasetten çekildi.

ŞAHİN ÖZER

TBMM HAYALİ GERÇEKLEŞMEDİ

Onlarca ismi müzik dünyasına kazandıran ünlü yapımcı Şahin Özer, siyasete 1990’ların başında DYP’den atıldı. 1994 ve 1999’da DYP’den vekil adayı olan Şahin Özer her iki seçimde de TBMM’ye giremedi. Daha sonra AK Parti saflarına katılan Özer, 2004’te Beşiktaş’tan girdiği seçimi kazanamadı.

CÜNEYT ARKIN

BABASININ VASİYETİYLE ADAY OLDU AMA!

Türk sinemasının jönlerinden Cüneyt Arkın da ANAP’tan siyasete girdi. 1991 yılında, babasının vasiyeti doğrultusunda memleketi Eskişehir’den seçime girdi ancak seçilemedi. Arkın daha sonra yaptığı bir açıklamada, siyasete girmekten duyduğu pişmanlığı şöyle dile getirdi: “Halk, sanatçısının bir partiden olmasını istemiyor. ANAP'tan seçime girdim ama halktan olumlu tepki almadım.”

ZÜLFÜ LİVANELİ

LiVANELi’NiN iDDiASI YETMEDi

Türk müziğinin önemli seslerinden Zülfü Livaneli, siyasette iddiası oranında başarılı olamadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazandığı 1994’te SHP’den aday olan Livaneli, Refah Partisi’nin adayı Erdoğan ve ANAP’n adayı İlhan Kesici’nin ardından üçüncü oldu. 2002’de CHP’den İstanbul milletvekili seçilen başarılı sanatçı, partinin 2005’teki olaylı kurultayında genel başkan adayı olmak istedi. Ancak Deniz Baykal ve Mustafa Sarıgül’ün yarıştığı kurultayda yeterli imzayı toplayamadığı için bu isteğini gerçekleştiremedi. Livaneli kurultaydan bir süre sonra yaptığı sert açıklamayla partisinden istifa etti.

BERHAN ŞİMŞEK

CHP TARiHiNE GEÇTİ

Biraz da siyasette bu isimlere nazaran nispeten başarılı olmuş sanatçılara değinelim. İlk akla gelen hiç kuşkusuz Berhan Şimşek. 2002-2007 arasında sadece bir dönem milletvekilliği yapsa da, CHP’de önemli görevlerde bulundu. 1999’dan itibaren 9 dönem Parti Meclisi(PM) üyeliği yapan Şimşek, aynı zamanda partinin üst yönetim kademesi olan MYK’da da bulundu. Ünlü sanatçı son olarak 2010-2011 yılları arasında CHP İstanbul İl Başkanlığı görevinde bulundu.

LEVENT KIRCA

ÜSKÜDAR DA OLMADI iSTANBUL DA…

Ünlü komedyen Levent Kırca iki kez belediye başkanlığında şansını denese de muvaffak olamadı. Kırca, 2009 Belediye Seçimleri için DSP’den Üsküdar adayı oldu. Ancak yarışta ancak 4’üncü sırayı alabildi. Kırca 2014’teki yerel seçimde ise yönetimine girdiği İşçi Partisi’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu. Ancak yüzde 0.2 oy alarak 8. sırada yer aldı.

SABAHAT AKKİRAZ

VEKiLLiĞi SEVMEDi

CHP’den TBMM’ye giren ancak ikinci dönemi göremeyen bir başka sanatçı ise Sabahat Akkiray ya da bilinen adıyla Sabahat Akkiraz.2011 seçimlerinde İstanbul 3’üncü bölgeden milletvekili seçilen Akkiraz, TBMM’de çok etkin bir siyasi değildi. Ünlü sanatçı, Haziran 2015’te   adaylık başvurusunda bulunmadı.

EDİZ HUN

3 SENELiK VEKiL

Türk sinemasına önemli hizmetlerde bulunan Ediz Hun, birçok ünlü gibi ANAP’tan siyasete girdi. 1999-2002 arasında İstanbul milletvekili olarak bir dönem Mecliste görev yaptı. 2002’de yine İstanbul’dan aday gösterilen Ediz Hun, partisinin barajı geçememesi üzerine Meclis’e giremedi.

METİN ŞENTÜRK

DYP BARAJI GEÇEMEYiNCE

Şarkıcı Metin Şentürk, 2002’de Tansu Çiller’in liderliğindeki DYP’den siyasete ilk adımı attı. İstanbul 1’inci bölge dördüncü sıradan aday gösterildi. Ancak partisi barajın altında kalınca Meclis’e girme şansını yitirdi. Zaten Şentürk de barajın aşılması durumunda TBMM’ye girecek yeterlilikte oy potansiyelini yakalayamadı. Ünlü sanatçı bir başka hayal kırklığını ise 2015’te yaşadı. İstanbul 2’nci bölgeden bağımsız milletvekili adayı olan sanatçı, seçilemedi.

MENDERES SAMANCILAR

EMEKTAR DA SEÇiLEMEDi

Türk sinemasının emektarlarından Menderes Samancılar’ın siyasetle ilgili ilk ve tek girişimi 1999’daki genel seçimlerde oldu. Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin Adana milletvekili adayı olan Samancılar seçilemedi. Samancılar daha sonra sürpriz adaylığıyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Ufuk Uras'ı tanıdıktan sonra kayıtsız şartsız ÖDP'ye evet dedim. Sonra aday kadroları öyle güzeldi ki.”

ALİ TOLGA ÇANDAR

BiR DÖNEM PARLADI

Türk Halk Müziği sanatçılarından Ali Tolga Çandar, 2011 yılında CHP’den Muğla milletvekili seçildi. Çandar’ın vekillik serüveni, birçok meslektaşı gibi kısa sürdü. Çandar 2015 seçimleri öncesinde partililer tarafından beklediği ilgiyi göremedi. 2011 yılındaki önseçimde 1735 oy ile ilk sırada çıkan Çandar, 2015’teki eğilim yoklamasında 341 oy ile 28 aday adayı arasında 24’üncü sırada yer alabildi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137