banner136
PETRA  A.Ş.'nin Doğuşu

 PETRA  A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkanı Erol Yedier; VOYN dergisine başarılarının sırrını anlattı. Yedier; "Ben sıfırdan hatta eksi olarak başladım hayata. Babamdan borç alarak başladım, ama ödedim tabi onu da söyleyeyim. Genellikle bir çok insanda bu vardır. Sabit bir işe gireyim,sigortam olsun,hayatım garanti olsun ama tabî ki bu işler kısıtlı. Eskiden çok dikkat edilmese de şimdi çok özellik ve performans ön planda tutuluyor. Eğer performansımız varsa devam ediyoruz yoksa kendimizi kapının dışında buluyoruz" dedi. 

Ahmet Erol Yedier  kimdir,yakından tanıyalım.

İstanbul eyüp doğumlu ,çocukken ailesiyle Florya ya yerleşip orada yaşamış.Ticari ilimler akademisi  marketing bölümü mezunu. Askerden sonra  babasının ortak olduğu fabrikanın  muhasebe depatmanında çalışması için teklif gelmiş ama bunu istememiş. Kendi başına bir şeyler yapmayı isteyen Yedier , çevresindekilerin bu işi yapması konusundaki baskılarına rağmen  otobüslerle seyehat ederek elindeki bavula koyduğu ansiklopedileri ,saatleri,kumaşları  satmaya başlamış.Hem bir şeyler satıp hem de hayatı öğrenmek için içindeki hırs onun asla durmasına izin vermemiş.Bir gün pazarlama elamanı alımı ile ilgili bir ilan görüp ve başvurması sonucu işe alınıyor. Aynı şirkete müracaat eden mimar bir arkadaşı ile işlerin çok iyi gitmesi sonucu kendi işlerini kurmaya karar veriyorlar,birkaç iş kurma denemelerinden sonra çok iyi sonuçlar alamıyorlar. Ardından evlenip Almanya da yaşamaya karar veren Yedier , Eşiyle bir sigorta şirketinde muhasebeci olarak çalışmaya başlıyor. Hem sigorta şirketinde çalışıp, zor şartlara aldırmadan akşamları da ek iş olarak tencere pazarlama işini yapıyor. İşimi çok seviyordum diyor anlatırken.Yüzündeki  temessüm  başarısının sırrının  işini sevmesi olduğunu anlatıyordu aslında bize. Dört yıl sonra kazancı oldukça iyi bir konumda iken büro açmayı düşünüyor ve 83 yılına kadar devam edip Türkiye ye dönüyor. Kendine Almanya da çalıştığı firmayı örnek alan iş adamı bu işin Türkiye de ki uzantısını yapmak için yola çıkıyor. Tanınmış bir çatal kaşık şirketi ile ortak olup 16 yıl örnek işler gerçekleştiriyor.93 yılında ortaklıktan ayrılıp kendi şirketi PETRA yı  kurmaya karar veriyor.2002 yılında yeniden bir yapılandırmaya gidilip,petrayı bir organızasyon şirketi haline getiriyorlar.Ürünler ve sitemi tam olarak düzenleyip, zamanla ciddi büyümeler kaydederek hatırı sayılır bir konuma geliyorlar.


Türkiye ve yurt dışındaki temsilcileriniz ve bürolarınız hakkında bilgi alabilirmiyiz.

Türkiye genelinde Kayıtlı temsilci sayısı 180.000 civarında ve 81 ilde de satış yapılıp fatura kesiliyor.

Kıbrıs Lefkoşa da  firmamız var.Orada büro, depo teşkilatımız mevcut.

Almanya da bir firma kurduk.Merkezimiz Frankfurt da,depomuz da Düsseldorf da.

Belçika ayağımız ve Hollanda ayağımız başladı ve gayet hareketli gidiyor.

Onun dışında otuz Avrupa ülkesine de mal gönderebiliyoruz.

Şuanda en çok talep alan ürünleriniz hangisi?

Perla  microfiber  bezler içinde en çok cam bezi var.

Banyo wc  var. şimdide zannediyorum sarımsaklı şampuan çok öne geçti.Çok kabul görüyor.

At kestanesi ve çay ağacı var. Birde gıda takviyeleri var,Omega-3 Q10  önde gidiyor.

Toplamda kaç ürün var? Biraz bahsedermisiniz bu ürünlerden?

200 civarında ürün var .Perla  bezinden bahsedersek eger ; polyester ve polyemitten yapılır ve microfiber bezler Hem Türkiye de hem de yurt dışında kendimizin tescilli markasıdır. Korede yaptırıyorz.Türkiye de sadece bize üretim yapılıyor. 15-20 çeşit farklı bez var.

Bunun yanında ecolinn markalı ürünlerimizin üretimini kendimiz yapıyoruz.Üretim firmamız var eko kimya. Bitkisel deterjan ve temizlik malzemeleri üretiyoruz.Hepsi çevreye duyarlı ürünlerdir.

Aynı çatı altında ayrı bir bandımız daha var. Biorichi yi  üretiyoruz. Beyaz kozmetik dediğimiz merhem,tedavi edici ,birçok ağrılara cevap veren  ürünleri yapıyoruz.

 Birde Avedien grubumuz var. Yüzde Yüz organik cilt bakımları oluyor bunlarda. Bunlara eklemek istediğim bir şey daha var. İtalya da bir yarışma yapıldı, zannediyorum 150 firma arasında oldu ve bu konuda kalite ödülümüz ve  dünya ikinciliğimiz var.

İhracat yaptığınız ülkeler var mı?

Tabiki var. Malezya ,Çin,Romanya,Almaya,Avrupa ve Afrika ülkeri’ne bir çok ihracatımız var.Fuarlara katılıyoruz buralarda.

PETRA’nın hedefi,amacı nedir?

Dünya markası olmak ve adımızı bir çok yerde duyurabilmek. Türkiye de bir çok firma var ve biz bu rakiplerimiz karşısın da iyi bir Pazar payı elde etmek istiyoruz .Bu amaç doğrultusunda bir takım çalışmalar yapılıyor ve arkadaşlarımız farklı ülkelere ürünler gönderiyorlar.Mesela Avrupa’nın dışında şuanda Azerbaycan da bir teşkilatımız olacak,onun ön görüşmeleri yapıldı. İnşallah kısa bir zaman sonra da orada Petra’yı kuracağız.Daha sonrada Kazakistan,Özbekistan gibi ülkeler hedefimizde.Sonra da tabİ ki en büyük Pazar Rusya var hedefimizde.Amerika pazarında da bir yer edinmek istiyoruz ve orada da arkadaşlarımız var ve götürdüğümüz ürünlerimiz çok beğeniliyor,orada olmamız için teklifler alıyoruz.

Ülkelere ürünlerinizin hepsiyle mi giriyorsunuz yoksa belli ürünler var mı?

Tamamıyla  girmiyoruz. Bazı yerlerde öncelik Perla ve ecolinn oluyor. Bizim en çok söz sahibi olduğumuz temizlik malzemeleri oluyor.Bilahare de  diğer ürünleri kademe kademe devreye sokuyoruz. Mesela Avrupa da Perla ve Ecolin vardı,daha yeni bu sene biorichi ve Avedien’e başladık.Gıda takviyelerine büyük talep var.

Biraz önce bize Türk kahvesi ikram ettiniz? Sanıyorum Perla ya ait bir kahve. Ne özelliği var?

İçinde reishi mantarı var. Bu mantara da ölümsüzlük mantarı ismi takılmış.Mucize bir bitki.Eskiden sadece Çin de varmış ve sadece hükümdarlar içebilirmiş.Ve tabi ki bunun önemi ve  özelliği öğrenildikçe dünyanın bir çok ülkesinde yayılmaya başladı. Türkiyede de Petra olarak bu konuya el attık.


Türkiye de gıda takviyelerine talep var değil mi? Sizde bu talep ne boyutta

Gıda takviyelerine biz çok girmiyorduk çünkü bu çok dikkatli hareket edilmesi gereken spesifik bir ürün. Bu bakımdan bundan iki sene evvel şuan ki genel müdür yardımcım Yavuz Aksoy arkadaşım, (kendisi tıp doktorudur) doktorluktan sonra kendisi bir organizasyon şirketi kuruyor ve bizden de ürün alıyorlardı. Daha sonra neden güçlerimizi birleştirmeyelim dedik ve kendisine ait olan Green Farma yı  kendi Petra markamıza aldık ve onun katkılarıyla bu gıda takviyelerine başladık. İlk başta on ürünle başladık şimdi yirmiye yaklaştı. Tüm ürünlerimizin ruhsata tabidir ve gönül rahatlığı ile bunları satıyoruz.Tüm sağlık koşullarına sahip fabrikalarla çalışıyoruz.

Türkiye de 81 ilde satışımız var dediniz, peki en yoğun olan iller hangileridir?

İlk beş’e bakarsak eğer;  Ankara başı çekiyor. Kızılay da bir bölge müdürlüğümüz var ve en yoğun çalışma kapasitesi olan bir bölgemiz. İkinci olarak İstanbul var, bunun dışında en başarılı illerimiz Samsun, Karadeniz Bölgesi ,Kayseri ,Konya, Bursa başı çekiyor.

Antalya da büronuz var mı?

Antalya da büromuz var fakat istediğimiz çizgiyi tam yakalayamadık. İnşallah bu yeni çalışmalarımızla  ve sizlerin de vereceği destekle çok iyi şeyler yapacağız. Antalya çok önem verdiğim şehirlerden biridir aslında. Ama inşallah bundan sonra istediğimiz hedefleri orada da yakalayacağız.

Bu zamana kadar olan satışlarınızı doğrudan satış pazarlama  sistemiyle yapmışsınız. Network marketing sistemine geçiş yapmanızda ki neden nedir.Biraz açarmısınız bu konuyu?

Şimdi bu konuda benim Almanya da aldığım bir eğitim var ve orada yaptığımız çalışmalar var yıllarca. Benim bildiğim bir sistem var ortada fakat biz Petra da bu bildiklerimizi tatbik etmedik,buda farklı ürünler farklı bir şekilde satılsın dedik ama bugün geldiğim çizgi bunun böyle olmadığını teyid ediyor. 1 Kasım da Network satışlarımıza strart vereceğiz.Bununla ilgili  Şimdi bir çalışma başlattık,aynı şekilde bizim döner katolog dediğimiz bir sunum katoloğu hazırlıyoruz ve yazılı olarak bir metin vereceğiz arkadaşlarımıza.Bir çanta hazırılyoruz bu çantanın içinde en çok rağbet gören ürünler koyacağız.Masa örtülerimiz var birde Petra amblemli ve kadife,onlardan koyuyoruz çünkü ürünlerimiz bir ziynet eşyası gibi değerli biz öyle görüyoruz. Ziynet eşyaları da bir kadife üzerinde tanıtılıp teşhir edildiği için bizde böyle istiyoruz.

Evlere gideceğiz ve gelen davetlilere setlerimiz tanıtılacak. İnsanlar dokunarak,deneyerek anlayarak karar verecek ürünlerimizi kullanmaya.Ev sahiplerine hediyeler vereceğiz,çekilişler yapacağız.Tüm personel arkadaşlarımız almış olduğu eğitimler doğrultusun da keyifle demolar yapacak.Bu toplantılarla birlikte her kullanıcı daha çok çevreye hitap ederek ürünlerimiz daha geniş kitlelere yayılacak.


Doğrudan satışla Network satış arasındaki fark nedir? Peki bu ürünlerinizin önceki fiyatı ile Network marketing  sisteme girdikten sonra ki fiyatı değişecek mi?

Hayır değişmeyecek elbette. Tek fark Önceden insanlar ürünleri direk parasıyla alıp kullanırken şimdi yine parasıyla alacak ama alırken kazanacak.İnsanlar alıp beğendiği ürünleri mutlaka tavsiye eder,yönlendirir ve tavsiye ettikçe de  kazanmış olacak.

Bunu yapmakta ki bir amacımız daha var.Bu işe giren arkadaşlarımız bu işi nasıl götürecek nasıl yapacak bir standartımız yoktu.Her menajer arkadaşlarını kendi yorumuna göre eğitiyordu.Şimdi buna bir standart koyuyoruz.Öncelikle üst düzey menajerlerimizi yetiştireceğiz onlarda yeni başlayan arkadaşlarımızı aynı standartta  yetiştirecek ve verilen her bilgi aynı ölçüde net ve standart olacak.Ellerinde de yazılı bir doküman olduğu için bu bilgileri unutma şansları da olmayacak.

Sizi ilk işe başladığınızda hem  Üniversite mezunu olup hem de  bir bavulla kapı kapı pazarlamacılık yaptığınız için  çok eleştirenler olmuş ve istikrarlı adımlarınız sizi bu noktaya getirmiş.Başarılı bir iş adamı elinde çanta ile dünyaya meydan okumaya hazırlanıyor.Dergimiz okurlarına özellikle gençlere ne gibi mesajlar verirsiniz.

Ben sıfırdan başlamadım. Minus, eksi olarak başladım iş hayatına.Babamdan borç alarak başladım,ama ödedim tabi onu da söyleyeyim. Genellikle bir çok insanda bu vardır.Sabit bir işe gireyim,sigortam olsun,hayatım garanti olsun ama tabî ki bu işler kısıtlı. Eskiden çok dikkat edilmese de şimdi çok özellik ve performans ön planda tutuluyor. Geçen gün radyo da bir haber dinledim. Damperli bir kamyon kaza yapmış ve çok artmaya başlamış bu kazalar.Araştırmışlar, bu damper kamyonlarına prim veriyorlarmış.Ne kadar çok servis yaparsa o kadar pirim alıyorlarmış.Dikkat ederseniz artık her sektörde performans faktörü öne çıkıyor.Eğer performansımız varsa devam ediyoruz yoksa kendimizi kapının dışında buluyoruz.

Birde insanlar yıllarca çalışıyor, hiçbir övgü yok alkış yok belki 40 yıl sonra bir pasta üfletiyorlar güle güle emekli oldun şeklinde.

Ve birde hayatımıza renk katamıyoruz. Belli kalıpların içinde kalıyoruz geliştiremiyoruz ailemizi,kendimizi,çocuklarımızı. O bakımdan benim gençlere tavsiyem şu olacak. Korkmasınlar, cesaretle atılsınlar.Bu gün pazarlama,marketing sektörü bir çok sektörün önüne geçmiş durumda.O kadar artıları var ki yaşamınız değişiyor her bakımdan.Bir kere hiç hiç kimseye bağlı değilsiniz,ne yapmanız gerektiğine kendiniz karar veriyorsunuz.Kendiniz başlıyor kendiniz bitiriyorsunuz.İstediğiniz saatte yatıp istediğiniz saatte kalkıyorsunuz ve kazancınızı da kendiniz belirliyorsunuz.Oysa ki  standart çalıştığınız bir yerde sabittir her şeyiniz.O nedenle marketing  sektörünü muhakkak düşünüp yönelsinler. Bugün her kesimden insan var sektörümüz de.Memur’u, avukat’ı, işçi’si doktor’u. Bu sektörü göz ardı etmesinler ve yaşamlarının nasıl değiştiğini kendi gözleriyle görsünler.

Bir hanımefendi  Sekiz sene evvel bizimle çalışmaya başladı,Lise mezunu çocukları var.Eşi ticaretle uğraşırken iflas ediyor ve borçlar, sorumluluklar karşısında bunalıma giriyor.Tesadüfen bizimle tanışıyor ve 2 yıl boyunca şahsi satış yapıp evinin ihtiyaçlarını kapatıyor ve bu iki sene çok iyi çalışıp Türkiye birincisi oluyor.Ve sahsı satışlarından dolayı yurt dışında gitmediği yer kalmıyor bu vesileyle.Eşine çocuğuna ve kendine arabasını alıp şimdide ikinci evini alıyor.Bir büro açtı ve işlerini oradan yürütüyor.Ve bu kişi hiçbir deneyimi olmayan bir ev hanımı. Bu sadece sekiz sene içinde olan bir hadise. O kadar güzel ve enteresan bir iş işte bizimkisi.

Peki size özel bir soru soracağım kaç yaşındasınız, bu enerjiniz ve heyecanınız bizi çok etkileti.

Çok zor bir soru sordun. Bu yayınlanacak mı peki ?  (Gülüşler)  1947 doğumluyum.

Bu kadar dinamik ve genç kalmanızın sırrı nedir. Nasıl besleniyorsunuz. Yaşam şeklinizi merak ettik.

Çok büyük bir heyecan var esasında bende  ve bu heyecanlar beni dinç tutuyor. İşimi çok severek yapıyorum. Bu yeni 1 kasımda başlayacağımız sistem bana heyecan veriyor.Yeni projeler.

Beslenmeme dikkat ediyorum çok fazla et yemiyorum ve genellikle sebze ağırlıklı besleniyorum. Sabahları 5:30 kalkıyorum,yürüyüşümü yapıyorum. Akşam 11:00 yatıyorum.  Bu arada 20 yıldır da meditasyon yapıyorum. Nefes kurslarına gittim onları yapıyorum her sabah idmanlarım var. Kahvaltısız asla evden çıkmıyorum.

Kayak sporlarını çok seviyorum Türkiyede ve Yurt dışında  sık sık yapıyorum.Yüzmeyi çok seviyorum ,bodrumda bir yerimiz var oraya gidiyorum.

VOYN Okuyucularına ne gibi bir mesaj vermek istersiniz  ?

Hayata olumlu bakmak gerektiğini düşünüyorum. Pozitif olalım ve bir de mümkün olduğu kadar anı yaşamaya çalışalım.Malesef insanlar geçmişe takılıyor ve geçmişin olumsuzluklarını taşıyorlar.Bir türlü bulundukları anı ve güzellikleri göremiyor yada korkularla yaşıyorlar ve o korkular onları hakimiyeti altına alıyorlar ve kötü sonuçlar doğuruyor.

Olan hadiseleri ve kişileri affetsinler ve serbest bıraksınlar. Görecekler ki büyük rahatlama olacak onlar içinde.

Bu arada gülmek çok güzel bir şey. Gülümsesinler. Hatta şunu öneriyorum,sabahları aynanın karşısına geçip gülme egzersizleri yapsınlar.Tabi banyonun kapısını kapatmayı unutmasınlar.

 

 

 

 

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137