banner136
Mega Projenin Farklı Etapları

Sayın Tütüncü, söyleşimize başlarken öncelikle, ikinci kez Belediye Başkanı seçildikten sonra ilk mülakatınızı Akdeniz gazetesine verdiğiniz için teşekkür etmek istiyorum.

Yeni döneme büyük projelerle geldiniz. Projeleriniz hangi aşamada?

İlk röportajı sizinle yapmak benin için de memnuniyet verici, başarılar diliyorum. Hem iş yaşamınızda ve de özel yaşamınız da mutluluklar temenni ediyorum.

Öncelikle şunu ifade etmekte yayar var. Bu bizim hizmet yarışındaki ikinci dönemimiz. Dolayısıyla ikinci dönemler çok daha farklı tecrübelerin yaşanarak gelindiği, çok daha önemli, çok daha büyük ve iddialı hedefler için gelinen dönemlerdir. Dolayısıyla birinci dönemlere oranla sorumluluğumuz çok daha ağır.

Kepez’de üst üste belediye başkanı seçilen ilk başkanım. Bu çok önemli bir durum! Biliyorsunuz geçtiğimiz dönem 41 projeyle yola çıkmıştık. Programımıza aldığımız bu projelerden çok daha fazlasını geçtiğimiz beş yıllık sürede yapmıştık. 2014 seçimlerinde proje sayımızı 70 proje olarak ilan ettik. 2019'a kadar 70 projeyi tamamlayacak ve halkımızın hizmetine sunacağız. Bu bir hedef! İnşallah biz bu hedeften şaşmayacağız. Kimi projelerimize başlandı. Bazı projelerimizin fizibilite hazırlıkları yapıldı. Bazısı başlama aşamasında... Kısacası çok yoğun bir çalışma dönemine girmiş bulunuyoruz.

KOLTUK SEVDASIYLA HAREKET EDENLER UZUN SÜRE TATİL YAPARLAR

Hizmet idealiyle değil koltuk sevdasıyla hareket edenler seçimden sonraki süreci tatil olarak geçirirler. Ama biz seçimleri kazandığımız günün hemen ertesinde Nisan ayının başından itibaren Kepez için en iyisini yapmak adına bütün personelimizle birlikte el ele ve bizlerden teveccühlerini esirgemeyen hemşerilerimizle gönül gönüle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

2009'da yola çıkarken, Kepez’i, eğitim, kültür, sanat, spor merkezi haline getireceğiz demiştik. Bu bizim için gerçekleştirilmesi gereken bir vizyondu. Geçmiş dönemde çok önemli merhaleler kat etmeyi başardık. Bundan böyle Kepez’in yarınları için en iyisini başarmak için tüm gayretimizle çalışacağız.

2009 da ortaya koyduğumuz hedeflerimizi birer birer gerçekleştirdik. Yıllar yılı süre gelen sorunları çözdük. Yaptıklarımız ve Kepez’in iyiliği için yaptırmadıklarımızla Antalya'nın en gözde ilçelerinden biri olmayı başardık.

Bizim belediyecilik anlayışımız 3 temel esas üzerine oturur. Birincisi;  bir belediyenin yapması şart olan temel hizmetleridir ki bunlar: yoldur kaldırımdır, alt yapılardır, parklar-bahçelerdir.

Temel hizmetlerin yanında ikinci ilke olarak önemli vizyon projeleri üretmeyi benimsedik. Kepeze değer kazandıracak yatırımlar hayata geçirmek. Bu anlayışla yaptığımız kültür salonu, kongre salonu, yüzme havuzları sayesinde Kepez’de yaşamayı daha ayrıcalıklı ve daha keyifli hale getirebilmeyi amaçlıyoruz.  Kültürde ve sanatta örnek adımların atıldığı önemli sıçramaların yaşandığı bir örnek ilçe meydana getirdik.  Bu dönemde de kültürel belediyeciliğimizi sosyal belediyeciliğimizi en üst seviyede sürdüreceğiz. Kepez ilçesinde kültür ve sanatın, sosyal yardımlaşmanın bütünüyle kurumsallaştığı bir yapı oluşturmayı amaçlıyoruz.

Belediyecilik anlayışımızın 3. Temel esası; vatandaşları ile gönül birliğini içtenlikle sağlamış belediye olabilmek.  Yani hemşerilerimizin iyi ve de kötü günlerinde yanlarında olmak, ihtiyaç sahiplerine yardım etmek, kardeşlik elimizi uzata bilmek, insan ruhunu ilgilendiren ne varsa hemşerimizle paylaşmak önceliklerimiz teşkil eder. 


Evde sağlık projeniz devam ediyor mu?

 

Evde sağlık projemiz aynı şekilde devam ediyor. Bizim geçen dönem başlattığımız bir proje. Önemli bir sosyal belediyecilik projesidir. Evde bakıma muhtaç olan fakat kimi kimsesi olmayan vatandaşlarımıza evlerimizde destek veriyor ve tedavi ettiriyoruz. Gerekli hallerde hastaneye sevklerini sağlıyor, muayenelerini yaptırıyoruz. İlaçlarını temin ediyoruz. Tedavi süresi içerisinde takibini yapıyoruz.

Muhtar evlerinde biraz bahseder misiniz?

Şuan itibariye muhtar evleri olmayan mahallemiz kalmadı. 36 tane yeni muhtar evi inşa ettik. Kepezde tüm muhtarlarımızın muhtar evi mevcut!

Amacı nedir?

İki amacı var. Birincisi muhtarlık kurumunu kurumsal hale getirebilmek! Biliyorsunuz bizim zamanımızda muhtar mührü cebinde gezen kimselerdi. Ancak dünyada teknoloji geliştikçe, ülkemizde de gelişiyor ve esas olan buna ayak uydurmak. Bilhassa da vatandaşımıza hizmet noktasında! Beşeri hizmetler artık bambaşka bir nitelik kazandı. Bütün bunlar göz önüne alındığında muhtarlık kurumunun kurumsallaşması gerekiyor. Bundan dolayıdır ki, muhtar hizmet evlerini yaptırmak.  

İkinci amacımız ise; muhtarların hizmet sunabileceği ofisler olmadığı zaman halkımız muhtara ulaşmakta büyük zahmet çekiyordu. Bu evleri yaparak sorunu kökten halletmiş olduk.

Teleferik projeniz devam ediyor mu?

Bu aslında üçlü bir proje bunun birinci ayağında dokuma arazisinde oluşturulacak kent park projesi ve bu kentle birlikte Antalya'nın en güzel manzarasının olduğu seyir terasında bir simge eser ve ikisinin arasında birbirine bağlayan bir teleferik var. Adı geçen projelerin üçü de mega projenin farklı etapları olarak değerlendirilebilir. Dokuma arazisine inşa etmeyi planladığımız, dokuma fabrikanın olduğu yerlerdeki yapıları iyileştirmek suretiyle orasını bir nevi açık hava müzesi hale getirmek istiyoruz. Öğle bir kent parkı haline getirmek istiyoruz. Biliyorsunuz o alanda yer alan kent parkı var. Orasını 1960'ların Antalya'sını anlatan çok önemli bir dizi seti, sinema platosu haline getireceğiz. Bütün dekorasyonlarıyla ince ayrıntıları ile kapıdan giren herkesin 1960'ların Antalya'sını. Yaşayacağı bir nostalji müzesi yapacağız. Bunun için orada her imkan var. Ve bizim bu projeyi uygulayamamamızda herhangi bir sebep bulunmamaktadır. İnşallah hukuki problemleri çözdükten sonra ki, onunda sonuna geldik. Daha sonra bu parkı yapacağız. Parkın en büyük özelliği şehrin içinde 250 bin metre karelik bir alan olması. Antalya da bu anlamda ikinci bir alan bulunmamaktadır.  Ve o tarihi dokuma fabrikası rahmetli Adnan Menderes’in Antalya’ya armağanıdır. Antalya'nın hafızasında da çok derin izler bırakan bir yapıdır dokuma fabrikası.  Biz istiyoruz ki Antalya'ya gelen herkes o parka uğrasın. Antalya'nın en güzel manzarasını veren yer Mazıdağı tepesi olarak bilinir. Ancak bizim projemiz bitip de park ortaya çıktığında Mazıdağı tepesinden daha muhteşem bir seyir tepesi olacağından eminiz. Orada bir kule yahut da mimarisi projeyle belirlenecek bir anıt veya bir gözlem evi ya da sosyal tesis yapılabilir. Bir tür cazibe merkezi teşekkül edebilirsek -ki inşallah edeceğiz- insanlarımızı o bölgeye çekebiliriz. Bunu sağladığımız taktirde yani yerli ve yabancı turistleri dokumaya getirmeyi başardığımızda oradan Mazı dağına çıkabilecekleri imkanları sunacağız. Bütün bunlarla beraber birde ulaşım kolaylığı sağlayacağız. Bunun için farklı bir ulaşım aracı tasavvuf ettiğimizde akla gelen ilk araç teleferik oluyor. Dolayısıyla hem dokuma müze ile birlikte kent parkı hem Mazı dağı üzerinde simge eseri birbirine bağlayan bir teleferik olacak projede. Bütün bunları yaptığımız zaman çok daha farklı bir Kepez ortaya çıkacak.

Ne kadar zamanda biter?

Hukuki süreçte son aşamalara gelindi. Sanırım bir kaç yıl içerisinde biter. Hukuki süreç devam ederken zaman kaybetmeyelim diye Mazı dağındaki simge eserle ilgili bir yarışma açmayı düşünüyoruz. Arkadaşlar o çalışmaları yapıyorlar.

Kepez’de bölge hastanesi projesi var süreç ne durumda?

Antalya'ya yapılacak bölge hastanesi için biz Kepez’de olsun diye ısrar ettik. Çok ciddi bir inisiyatif üstlendik. 1500 dönümlük bir araziyi tahsis ettik. Arazinin hukuki problemlerini çözdük imarla ilgili adımlarını attık. Sağlık bakanlığımızın o hastaneyi Kepez’e kazandırmasını sağlayacağız.

Hastane yapılırsa Kepez bundan ne gibi faydalar sağlayacak?

Öncelikle çeşitli ihtisaslarda hizmet verecek 1000 yataklı bir hastane planlanıyor. 2500 3000 yatağa kadar çıkma olasılığı var çünkü rezerv arazi Antalya’dan, Burdur’a ve Isparta’ya aynı zamanda özellikle Muğla’nın Antalya'ya yakın ilçelerine hizmet sunacak bir hastane olacak. Yani buradaki vatandaşlarımıza, bu coğrafyadaki hastalarımıza şifa dağıtacak. Bu amaçla gelen vatandaşlarımız ilçemize ciddi bir hareketlilik verecek. Bölgenin değer, esnafının para kazanması yeni yeni iş alanlarının oluşması ve o yeni iş alanlarında yeni istihdam sahalarının oluşması bu şehrin hem ekmeğini aşını büyütecek, hem tesis Kepez’imize çok yakışacak, hem de bütün bunlarla birlikte Kepez artık sağlık merkezi yönüyle de tanınacak.

Sütçüler Devlet hastanesi  Hangi aşamada?

Çok önemli sağlık yatırımlarını Kepez’de sağlık eserleri üretmek için çalışmalarımızı sürdürdük ve sürdürüyoruz. Biliyorsunuz geçtiğimiz dönem Sütçüler Devlet Hastanesi ile alakalı bir hayali kurmuştuk. Bunun altını koyu kalemlerle çizmek istiyorum. Bu hayal 2009 öncesinde yoktu. Bu hayali kuran bizdik. Ve bu hayali gerçekleştirmek için çalışan yine biz olduk. Bu hayalin temelini atan 1 Mart 2014 günü yine biz olduk. 29 Ekim 2015 de hizmet vermeye başlayacak yine biz olacağız inşallah.

Sağlık konusunda atılımlarınız devam ediyor. Kepez bölgesine Ağız ve Diş hastanesi de yapılıyor. Konuya dair görüşlerinizi alabilir miyim?

Ağız ve Diş hastanesinin bölgemizde olması için belediyemizin üstün gayretleri neticesinde yer tahsisi gerçekleşti. Ahatlı’da vakıf çiftliğin güneyindeki kısımda diş hastanemizin inşaatı başlıyor. Sadece Kepez halkına değil tüm Antalya'ya hizmet verecek bir diş hastanesi olacak. Tabi ismi de Antalya Diş Hastanesi olarak yer alacak.

Kepez’i eğitimiyle ve sağlığı ile bir bütün olarak değerlendiriyoruz. Bunlar bizim görevimiz olmasa da hem eğitim kurumlarımızın, hem de sağlık kuruluşlarının nitelikli hale gelmesi için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Kepez bir on yıl öncesinde hayal edemeyeceği ölçülerde bilhassa da sağlıkta çağ atlıyor.

Kentsel dönüşüm projesi de Yeni Emek Mahallesi de var mı? Varsa hangi aşama da?

Özellikle yeni emek gibi eskiyen mahallelerimiz konut şartlarının çok modern olmadığı yerlerde vatandaşlarımızla tam bir uzlaşma halinde kentsel değişim projeleri hazırlamak arzusu içersindeyiz. Vatandaşlarımız deprem riski taşıyan binalarda olmasın istiyoruz. Çok daha sağlıklı daha modern şartlarda binalarda yaşasınlar istiyoruz. Bu bizim vatandaşlarımıza dönük olarak en önemli iyi niyetimiz tabi burada bir noktayı özellikle ifade etmek istiyorum. Bizim Toki ile alakalı herhangi bir adımımız olmadı. Bundan sonrada olmayacak. Kentsel değişim dediğimiz çalışmaları tamamıyla belediyemiz eliyle yapacağız. Antalya'nın mimarisiyle uyuşmayan daha öncekiler gibi Toki gösterdikleri bir durum söz konusu olmayacak. Bütün bu değişimi ve bütün dönüşümü eğer vatandaşlarımız ister ve arzularlarsa yapacağız.

Bugüne dek vatandaşımızın istemediği hiçbir şeyi yapmadık.  Bundan sonrada yapmayacağız.

2b alakalı 2000 kişinin tapusunun alınmadı ne zaman alınacak?

Fiyatlar belirleniyor şuan onlarla ilgili Antalya defterdarlığımız milli emlak genel müdürlüğümüzün çalışmaları var. Bizde belediye başkanı olarak meclis üyesi arkadaşlarımla bu çalışmaları yakinen takip ediyoruz. Takip etmeye de devam edeceğiz.  Zannediyorum bir ay içerisinde tapular alınmaya başlanacaktır.

Bahsettiğiniz gibi 2000 kişi civarında kaldı. Bundan önce 2b den dolayı tapuları iptal olan vatandaşlar mağduriyetleri tamamıyla ortadan kaldırıldı. Bunlara tapuları teslim edildi.

 

 

  
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137