banner136
Mağdur Ve Mazlumun Yanındayız

Antalya Baro Başkanı; AV. Alper Tunga BACANLI

1)    Sizi tanıyabilir miyiz?

1972, Yozgat doğumluyum, 1994 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldum. Aile mesleği olan Avukatlığı 2000 yılına kadar Yozgat’ta yaptım. Daha sonra Antalya’da sürdürmeye başladım.

2008 yılında Antalya Barosu Yönetim Kurulu üyeliğine seçildim. 2010 yılında yapılan seçimlerde Antalya Barosu Yönetim Kurulunda Başkan Yardımcılığı görevini üstlendim ve aynı zamanda Staj Eğitim Merkezi Yürütme Kurulu Koordinatör üyeliği görevini yaptım.

03 Kasım 2012 tarihinde yapılan Baro seçimlerinde Antalya Barosu Başkanı seçildim ve halen bu görevimi sürdürmekteyim. Evliyim , iki oğlum var.

 

2)    Baro başkanlığında geçen iki yıllık görev sürenizi değerlendirir misiniz?

Antalya Barosu Yönetim Kurulu olarak, ilk aldığımız karar şehit ailelerine, gazilere ve yakınlarına hukuki yardım uygulanmasını başlatmak olmuştur. Amacımız sadece belli günlerde hatırlanan kahramanlarımıza ve bizlere emanetleri olan ailelerine yönelik farkındalık yaratmak ve sadece manen yanlarında olduğumuzu ifade etmekti.  Bu konuda çok olumlu tepkiler aldık.

Sizinde bildiğiniz gibi 2007 yılında Ergenekon davası ile başlayan süreçte, çeşitli isimlerle anılan pek çok davada son derece ciddi hukuksuzluklar yaşandı. Bizler her fırsatta bunları dile getirmekten çekinmedik. Birçok televizyon programında, yazılı ve görsel basında, katıldığımız resmi-özel toplantı ve sempozyumlarda, basın açıklamalarında eleştirilerimizi dile getirdik.  Her dönemin mağdur ve mazlumlarının yanında olacağımızı açıkça ilan ettik. Keza Gezi Parkı eylemleri sırasında gözaltına alınan kişilerin hukuksal sürecini yakından takip ettik. Ben ve yönetim kurulu üyesi arkadaşlarım, pek çok meslektaşımızla birlikte 2 gece emniyette sabahladık. Sağlık durumu kötü olanların hastaneye sevkini sağladık. Gerçekten alışık olmadığımız günler yaşadık.

            Son yıllarda kadına şiddet ülke gündeminden düşmüyor maalesef. Antalya’da zaman zaman üzücü olaylar yaşıyoruz. Kadına şiddetle mücadelede daha etkin ve sağlıklı hukuki yardımda bulunulması amacıyla şiddet gören kadınlarımıza baromuzda özel görüşme odası tahsis edildi. Şiddet mağdurları ile mutlak surette kadın hakları kurulu üyesi avukat arkadaşlarımızın görüşmesi sağlandı. Hatta adli yardım prosedürü uygulanmadan direkt avukat görevlendirmesi yapıldı. Antalya’da ve muhtelif illerde kadına ve çocuğa yönelik her türlü saldırıyla ilgili davalar meslektaşlarımızca takip edildi. Çocuk Hakları Merkezimizce hazırlanan “ Medyada Çocuk İstismarının Önlenmesi” ne dair rapor sayesinde RTÜK,  “ O ses çocuk “ yarışmasına altı yüz bin lira para cezası verdi. Kurulumuz Bonzai isimli uyuşturucu madde ile ilgili ayrıntılı çalışmalar yaptı. Bakın üzülerek söylüyorum Antalya’da 10 bine yakın çocuğun bu madde ile tanıştığı ifade ediliyor. Korkunç bir rakam! Raporumuzu tüm ilgili kuruluşlara sunduk ve tedbir alınmasını istedik. Bu noktada ailelere çok iş düşüyor. Çocuklarının kimlerle arkadaşlık ettiğini, çevresini mutlaka kontrol etmeliler. 

           

3)    Meslek hayatınızda sizi duygulandıran, etkileyen unutamadığınız bir anınız var mı?

 

İlk başladığım yıllarda haklı olduğunu çok iyi bildiğim bir müvekkilin davasını Adli Tıp Kurumu’nun hatalı raporu sebebiyle kaybetmiştik. Bir hafta uyku uyumamıştım. Birinin hakkını teslim edememek ağır gelmişti açıkçası.

 

4)    Toplumsal olaylarla ilgili, Antalya barosu yeterli olabiliyor mu?  (Hesler, hidrolojik elektik)

Antalya Barosu her dönem çevre konusunda duyarlılığını ortaya koymuştur. Adrasan yangınında, belki Türkiye’de emsal olacak, görevlilerin ihmali konusunda savcılığa şikâyette bulunduk. Yaptığımız şikayet şu nedenle önemlidir. Her yıl binlerce hektar ormanımız yanıp kül oluyor. Ama yangınla mücadele etmekle görevli kurumlar görevlerini yeterince yapıyor mu bilemiyoruz. Adrasan’daki yangına tanık olan arkadaşlarımız zamanında etkili müdahale edilmediği, hafife alındığı için yangının büyüdüğünü ifade ediyorlar. Yanan alanda Türkiye Barolar Birliği ile birlikte hatıra ormanı oluşturacağız ve burasının başka amaçla kullanılmaması için de takipçisi olacağız. Yine hatırlarsanız Ahmetler Köyüne HES yapılmasına karşı çıkan köylülere destekte bulunmak için ziyarete gitmiştik. Orada kendilerine söz verdiğim gibi Muratpaşa ilçesinde AVM ile ilgili yapılan ve tüm oda başkanlarının katıldığı toplantıda sorunlarını dile getirdim. Şu anda bu proje durmuş vaziyette hayata geçmedi. Aynı şekilde Faselise otel yapılmaması için düzenlenen eyleme araç tahsis ederek destek olduk. Göreve devam ettiğimiz taktirde çevre konusunda daha geniş çaplı çalışmalara imza atacağımıza inanıyorum.

      Soma’da meydana gelen maden kazasından sonra yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımızla birlikte ziyaret gerçekleştirdik. Manisa Valisi, Soma Kaymakamı, Soma Başsavcısı, Soma’da bulunan meslektaşlarımız ve diğer yetkililer ile görüşmeler yaptık. Bu ziyarete T.B.B. Başkanı ve birçok baro başkanı arkadaşımız da katıldı.  Maden bölgesini inceledik. Mağdur ailelere adli yardım kurulundan avukat tayin edildi ve bu avukatlar tazminat davası sonucunda tahsil edecekleri karşı vekâlet ücretlerini bile madenci ailelerine bağışladılar. Yeri gelmişken bu kayıpların başlıca sebebinin  “sarı sendikacılık “ denilen göstermelik, işçiyi ve güvenliğini umursamayan, patronların himayesinde yapılan sahte sendikacılık olduğunu düşünüyorum.

           

 

5)    Gelir düzeyi kötü olan vatandaşlara yeter seviyede hukuki destek veriyor musunuz?

Biraz önce arz ettiğim gibi şehit ailelerine, gazilerimize, şiddet mağduru kadın ve çocuklarımıza, hiçbir prosedür uygulamadan ücretsiz hukuki yardımda bulunuyoruz. Ayrıca ekonomik durumu iyi olmayan vatandaşlarımıza Adli Yardım kurulumuz hizmet veriyor. Bu kuruldan yılda ortalama 1000-1200 vatandaşımız faydalanıyor. En yoğun çalışan kurulumuzdur ve genellikle boşanma, nafaka vs. davalarla ilgili başvurular yapılmaktadır. Ceza davalarında ise CMK kurulumuzca sertifika verilen avukat arkadaşlarımız görev yapıyorlar. 1100 avukat arkadaşımız CMK müdafi olarak görev yapmaktadır. Her yıl binlerce vatandaş bu hizmetten yararlanmaktadır.

6)    Türkiye’nin 4. Barosu olan Antalya Barosu hak ettiği yerde mi?

 

Türkiye’nin 4. büyük barosuyuz, 3000 avukatımız, 300’e yakın stajyer avukatımız var. Gerek Antalya’da gerekse il dışında prestiji yüksek olan bir baroyuz. Mesela bu sene 8.sini düzenleyeceğimiz Atatürk Kupası Spor Oyunlarına katılmak için onlarca baro talepte bulundu. Komitedeki arkadaşlarımız birçoğunu üzülerek geri çevirmek zorunda kaldı. Yine bir ilk olarak bu sene yabancı baroları da davet ettik. Tabi burada Antalya’da olmanın avantajını da unutmamak lazım! Antalya Barosu ortaya koyduğu ve size ancak bir kısmını özetleyebildiğim çalışmaları ile bulunduğu yerin hakkını vermektedir. Tek eksiğimiz tesisleşme konusundadır. T.B.B.’nin de desteğiyle önümüzdeki dönem içerisinde kongre salonu, sosyal tesis, kreş vs. olduğu bir binayı baromuza ve Antalya’ya kazandırmaktır.

 

Baro olarak hak ettiğimiz yerdeyiz ama avukatlık mesleği hak ettiği yerde değil. Serbest çalışan avukat arkadaşlarımızın ekonomik koşulları gün geçtikçe ağırlaşıyor. Kamu avukatı arkadaşlarımız arzuladığımız statüde değil maalesef. Yüzü aşkın hukuk fakültesi var ve devamlı yüksek sayıda mezun veriyor. İyi yetişmemiş bu mezunlar sadece avukatlığın değil hakimlik ve savcılığın da kalitesini olumsuz yönde etkiliyor. Bunu önlemenin tek yolu avukatlık sınavı getirmek ama siyasi irade bu konuyu çok ağırdan alıyor. Mesleğin geleceği için son derece endişeliyim.

 

7)    Son aylardaki yargı bağımsızlığı ve kuvvetler ayrılığı ile ilgili tartışmalar hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

“Yasama, Yürütme ve Yargı” erkleri birbirinden bağımsız ama bir uyum içerisinde işletilmek zorunda. Bunlar arasında bir sıralama yapmak gerekirse, yargıyı en başa koymak lazım. Çünkü yasama faaliyetini denetleyende yargı (Anayasa Mahkemesi), yürütmeyi denetleyende yargı. O bakımdan yargı bağımsızlığının mutlak surette sağlanması şart. Bağımsız ve tarafsız yargının olmazsa olmaz koşulu ise özgür savunmadır yani biz avukatlarız. Maalesef ülkemizde bu konuda ciddi sıkıntılar var. Bir grup, yargı ve emniyetteki gücü ile siyasi sonuçlar elde etmek istiyor. Öte yandan şu maksatla veya bu maksatla yapılan soruşturmalara müdahale ediliyor. Mahkemeler kurgulanıyor. Belirlenmiş hakimler atanıyor. Daha sonra bunlar arama, gözaltı ve tutuklama kararı veriyor vs. Bunların tamamı yargıya müdahaledir. Bakınınız, yargı bağımsızlığı şu açıdan önemli: “Adalet herkese lazımdır. Kimsenin garantisi yok. Herkes bir gün hakim karşısına çıkabilir. O nedenle hukukun üstünlüğü diyoruz, yargı bağımsızlığı, hakim teminatı diyoruz. Ama gittikçe uzaklaşıyoruz maalesef. Geçenlerde bir araştırma yapılmış ve yargıya güven %18 oranında çıkmış. Yani 100 vatandaştan 82’si yargıya güvenmiyor. Bu durum çok ama çok acı bir tablodur.

 

 

8)    İleri zamanda siyasete girmeyi düşünüyor musunuz?

Baro başkanlarına bu hep sorulur. Potansiyel siyasetçi gözü ile bakılır. Sanırım bunun sebebi barolara hukukun üstünlüğü ve insan hakları konusunda verilen geniş görev alanı. O nedenle az önce anlattığım bir çok faaliyetin içinde bulunuyorsunuz, toplumun değişik kesimlerine dokunmak imkanı buluyorsunuz. Kaldı ki, mesleğimiz sebebiyle de her an halkla iç içeyiz. Siz siyasete hazır olursanız bir gün o sizi bulur diye düşünüyorum. Uzun hedefli kariyer planları yapan birisi değilim. Henüz baroda görevlerimi tamamlamadığım zannındayım. Zaten ilk seçildiğim genel kurulda meslektaşlarıma söz vermiş ve demiştim ki, “Baro başkanlığında sizlere hizmet edeceğim, bulunduğum konuma sıçrama tahtası olarak bakmayacağım.” Hala bu inançta olduğumu ifade etmek isterim.

 

  
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137