25 Kasım 2017 Cumartesi

Uzunkaya; "Adalet Tecelli Ettirilmedi"

TOBB'a Bağlı SPM: İşsizlik Artarak Devam Edecek

İşsizlik oranlarını doğru tahmin etmesi ile tanınan TOBB'a bağlı Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi, aralık ayında işsizliğin yüzde 10.6'ya yükseleceğini açıkladı.

09 Mart 2016 Çarşamba 11:33
TOBB'a Bağlı SPM: İşsizlik Artarak Devam Edecek
 TOBB'a bağlı Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (SPM), Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) önümüzdeki hafta açıklayacağı 2015 Aralık dönemi işsizlik oranının 0.1 puan daha artarak yüzde 10.6'ya çıkacağı hesabını yaptı.

ÇALIŞAN SAYISI 39 BİN AZALDI

SPM, sanayi üretiminde düşüş ile ihracattaki sınırlı artış nedeniyle Aralık 2015 dönemi işsizlik verilerinde bir iyileşme olmayacağını bildirdi. SPM hesabına göre, işsizlik artarken sanayide çalışanların sayısı 39 bin kişi azalarak 5 milyon 353 binden 5 milyon 314 bin kişi düzeyine inecek.

SPM, Aralık 2015 döneminde tarım dışı işsizlik oranının 0.2 puan artarak yüzde 12.6 seviyesine çıkacağını, mevsimsellikten arındırılmış tarım dışı işsizlik oranının da aynı şekilde 0.2 puan artarak yüzde 12.6'ya ulaşacağını hesapladı. SPM'ye göre istihdam oranı ise 0.6 puan azalarak yüzde 45.2 seviyesine gerileyecek.

İYİLEŞME BEKLEMİYORUZ

Şubat bülteninde kasım dönemi işsizlik verilerinde bir iyileşme beklenmediğinin bildirdiğini hatırlatan SPM, TÜİK verilerinde de işsizlikteki yüksek sabit seviyenin devam ettiğine dikkat çekerek, "Aralık 2015 dönemine ilişkin tahminimiz, Mayıs-2015 itibarıyla kendini gösteren artış eğiliminin devam edeceğine işaret ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

FRENLEME UZUN SÜRMEZ

SPM, işsiz sayısının ekim ayına kıyasla 22 bin kişi, mevsim etkilerinden arındırılmış işsiz sayısının da 47 bin kişi azalarak 'frenlenme görünümü' verdiğini belirtirken, "Kasım döneminde frenleyen artış eğiliminin, aralık döneminde yeniden canlanması beklenmektedir. Kasım döneminde sanayi üretim endeksi 4 puan azalmıştır. Aralıktaihracat sadece yüzde 0.9 artarken, ithalatın yüzde 13 oranında arttığı görülmektedir. Tüm bu göstergeler aralık döneminde işsizlik verilerinde herhangi bir iyileşme olmayacağına işaret etmektedir" tespitinde bulundu.

KAPASİTE KULLANIMI ARTIYOR

SPM çalışmasında imalat sektöründeki kapasite kullanım oranlarına (KKO) da yer verildi. KKO'nun Kasım 2015 döneminde, geçen yılın aynı ayına göre 1.4 puan artarak yüzde 75.9 seviyesine çıktığı ve bu rakamın Ekim 2015 imalat sanayi KKO'dan 0.4 puan daha yüksek olduğu ifade edildiği çalışmada, "Tüketim malları KKO'da artış eğiliminin yerini düşüş eğilimine bıraktığı görülürken, yatırım ve ara malları imalatı KKO'larında geçtiğimiz dönemde kendini gösteren azalma eğiliminin kasım döneminde yerini yeniden artış eğilimine bıraktığı görülmektedir" denildi. (Kaynak:T24)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
2017 Yılında En İyi Hizmet Veren Belediye Hangisi ?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner127
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
  • Antalya Haber - Antalya Güncel - Antalya Son Dakika - Akdeniz  son dakika  - Akdeniz Haber - 27 Ocak 2016
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
Günlük Dözviz Kurları Araçları Dailyforex.com tarafından sağlanmaktadır.