Öne Çıkanlar Gazeteci Üncelin cenazesi toprağa verildi BUCAK ADAY ADAYI… CHP Antalya İl Başkanlığı ve milletvekili adayların çalışma programı SİGARA YASAĞINA UYMAYANLARA 240 MİLYON 894 BİN 677 LİRA CEZA KESİLDİ
banner138

Kırcamisinde parselasyonunu açıkladık

İnsanlar yerlerini gördüler mülk sahibi bazında %5 itiraz geldi.%95’i memnun %5 itirazları önümüzdeki süreçlerde değerlendireceğiz.

Kırcamisinde parselasyonunu açıkladık

Sayın Uysal, Muratpaşa Belediye Başkanı olarak göreve geldiğiniz ilk günden bu yana engellilere karşı sorumlu ve duyarlı bir belediyecilik anlayışıyla, engelli bireyler için birtakım sosyal projelere imza attınız. Belediye ve başkanlık olarak, Engelsiz Kafe ve Spor Yaşam Alanı ve Engelsiz Taksi hizmetleri veriyorsunuz. Bahsettiğimiz projeler hakkında ve engelliler için yeni fikirleriniz, projeleriniz varsa bilgi verebilir misiniz?

Bir toplumunun genel kalitesini en çok yardıma daha doğrusu günlük hayata entegrasyona ihtiyacı olan bazı sıkıntılara mağruz kalan, insan gruplarına nasıl davrandığı belirler. Toplumun kaliteliyim diyebilmesi için engellisine, yoksuluna, eğitim olanaklarından yararlanamayan bireylere, şiddete mağruz kalanlara ciddi yaklaşımlar gerekir. Toplum kalitesini bu ve benzerleri belirler. O nedenle biz, sosyal hizmetlere en az asvalt kadar, en az yeşil alanlar kadar, temizlik hizmetlerimiz kadar önem veriyoruz. Yaşlı insanlarımıza dönük  çalışmalarımız, engelli insanlarımıza dönük çalışmalarımız, gençlerimize, çocuklarımıza, askari ücretle çalışan annelerin büyüttükleri çocukların kreş merkezlerine, bakıma muhtaçların ev hizmetlerine yönelik çalışmaları görev biliyoruz. Ayrıca gıda, yiyecek destek programlarımız, taziye hizmetlerimiz gibi 10 binlerce insana uzanan bir destek yardım uygulama çabamız var. Bunuda aynı diğer hizmetlerimiz gibi turunç masa üzerinde 24 saat dağıtıyoruz. Son derece tasarruf eğilimli güçlü bir belediye olmamıza rağmen sabaha karşı 20 km ilerden bir engelli yurtdaşımız bir ekmeğe ihtiyacım var şuan alacak durumum yok dediğinde o ekmeği ona götürüyoruz.  Ona bir ekip gönderiyoruz. Durumun maliyetine bakmıyoruz. Olayın insanı boyutunu önemsiyoruz. Bu çabalarımız devam edecek. Sürdürülebilirlik önemli, başlamak önemli... Hergün yeni birşey öğretmek zorunda değiliz. Gerekmiyor da bu. Önemli olan Muratpaşa’da hiçbir engellinin kendisini yanlız hissetmemesi. Bu konuda ne kadar ilerleyebilirsek, ne kadar etkin ve göstermelik olmaktan uzak, sadece gazete haberi olsun diye yapmış olmaktan uzak çalışmaları yaşama geçirebilirsek o derecede görevimizi yapmış sayılırız. 

  ‘Turunç Çiçeği’ projesi hangi aşamada?
Bizim Antalya’nın bölgesel iklimine çok uygun olan ve 7 -8 ay meyvenin dalında kaldığı bütün yıl boyunca şehrin kokusunu havasını görüntüsünü değiştiren turunç bitkisi bizim yolumuza sokağımıza çok uygun. Kendi seralarımızda 22 bin turunç ürettik. Bunun yaklaşık 5 bininin dikimini yaptık. Hızla dikime devam ediyoruz. Bütün şehri turunçla donatıyoruz. 

Seçildiğiniz günden bu yana; ‘Eşit Hizmet, Temiz Siyaset, Birlikte Yönetim’ sloganıyla çalışmalarınızı sürdürüyor, çeşitli projelere imza atıyor, kısacası önemli ilçelerden biri olan Muratpaşa özelinde, Antalya için çalışıyorsunuz. Elbette yapacağınız bir o kadar da proje, çalışma vardır… Şunu merak ediyorum. Sizin yapmak isteyip de herhangi bir nedenden dolayı gerçekleştiremediğiniz proje(ler) oldu mu? Şayet varsa, neden gerçekleşmediğini de belirtir misiniz?

Geldiğimizden buğüne belediyecilik hizmetlerini üç ana grupta ele aldık. 
 Kaldırım, yol, asvalt, temizlik hizmetleri, park ve bahçeler ve ihtiyaç duyulan yapılar. Bunlara hızla giriştik bütün asvaltımızı bitkilerimizi yeraltı çöp konteynırlarımızı hepsini kendimiz ürettik. Bunların birçoğu patentlidir. Bu alt yapıyı ilçemizin genelinde topyekün yenilemeye giriştik. 
Ayrıca bütün derneklerimiz için siviltoplum ve ayrıca inavasyon merkezi, Zeytinköy çalışmalarımız ekseninde bir kültür binası ve yeşilbahçedeki çok amaçlı kültür merkezimizin inşaatını başlatdık. Çok geniş sosyal hizmetleri hedef aldık. Biraz önce anlattığım gibi yaşlı hizmetleri, engelli hizmetleri; mağdur hizmetleri hatta taziye hizmetleri gibi uygulamaları hayata geçirdik. 
Toplumu komşulaştırma kardeşleştirme milli bayramlar, dini bayramlar özel günler de hiçbir insan ayrımı yapmadan hepsini kuçaklayan bir anlayışı geliştirdik. Yılda 12 festival yapıyoruz.   8 spor salonu bitirdik. 10 bin kişiye düzenli spor yaptırıyoruz. Muratpaşaya ruh vermeye, Muratpaşalılık hissini güçlendirmeye komşuluğu kardeşliği barışı güçlendirmeye gayret ediyoruz. Alt yapı ve sosyal hizmetleri kente kimlik ruh verme çalışmalarını bu 3 ana başlıkta hızla ilerletiyoruz. 

Yapmak isteğipte yapamadığınız projeniz varmı? 
Güneş enerjisi bütün kenti sarsın isterdim. Ama proje onayı kamu yönetiminden geçiyor. Yolu sokağı her yeri güneş enerjisi ile aydınlanır hale getirmek isterdim. Güneş tarlaları Enerji Bakanlığı EPDK yetkisinde karmaşık bürokratik bir süreci bağlı. Çok yüklü finasmanı var. Kendi içinden çıkıyor finansmanı ama o süreçte Türkiye gibi siyasi durumlardan çok kolay etkilenen ve kurumsallaşmamız tam olmadığı için siyasi rüzgarlardan kolay etkilendiğimiz için açıkçası böyle entegre projeye giremedim. Girmek isterdim. Belki ilerde birileri bunu yapar. sadece biz bina üzerinde güneş enerjisi uygulayacağız benim projem büyüktü. 
Çevreci komşu kart projemizi uygulamaya başladık. Türkiyede çığır aştı. Şuan Türkiye genelinde uygulanıyor. Turunç Masamız bütün kamu yönetimine yayılıyor. Bizim Turunç Masa çalışması hiçbir yerel yönetimde yok. Bu da hızla yayılıyor. 

Kaleiçi’nde yapılacak olan değişikliklerin yanı sıra sizlere ne gibi sorumluluklar düşüyor, bilgi verebilir misiniz? Çalışmalar doğrultusunda bizleri, turistleri nasıl bir Kaleiçi bekliyor olacak?

Biz seçilir seçilmez çalışmaları başlattık. Esnafımızla 11 tane toplantı yaptık. Sokakları düzenledik. Çekme mesaferini ayarladık. 7/24 araçların girmesini sağlamaya gayret ettik. Tarihi duvarları temizledik. Sayın Valimiz Münir Karaloğlu  göreve başladıktan sonra diğer kurumları enteğre etme adına, diğer kurumları faliyete geçirmek adına topyekün plartform çalışması başlattılar. Böylece hep beraber ilerlemiş olduk. Şuan da güvenlik hizmetini ortaklaşa yürütüyoruz. Muratpaşa Belediyesi olarak festival yapıyoruz.  Uluslararası ölçekte üçüncüsünü yapacağız. Tarihi kentle akretik olmayı hedefleyen, tarihi yaşayan antik kentle birleşmeyi hedefleyen ve uzun vadede Unesko Kültür Mirası kapsamına girmeyi hedefleyen çalışmalara devam ediyoruz. Trafik yetkisi büyükşehirde, genel asayiş yetkisi emniyet müdürlüğünde bina inşaatları koruma kurulu denetiminde, kalan diğer işletme ruhsatı ve günlük ticari sosyal yaşamla ilgili yetkilerin bir bölümü bizde. O yetkiler çerçevesinde daha düzenli bir hale geldi. Konaklayanında, eğleneninde rahat ettiği bir düzen kurmaya dönük çalışmalarımız sürecek. 

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ile yaptığımız röportajda seçimlerde ön seçimin olmamasını önerdi. “Aday adaylarını yarış atı gibi koşturuluyor sonrasında seçilemeyen aday adayları  el bombası gibi ortada dolaşıyor” dedi. Bu konuda sizin düşünceleriniz neler olacaktır.
Gürsel Başkanıma ben katılıyorum. Parti içi demokrasiyi işletmek sorunludur. Tespitleri tamamen doğru. Diğeri çok daha sorunludur. Akşam yatıp sabah kalkıp kurumların tepesindeki küçük bir grubun doğal olarak herşeyi gözetmeden herşeyi göremeden birilerini alın bunlar sizin vekilinizdir. Bunlar sizin başkanınızdır demesi hiç makul değil. Belki yerel yönetimlerde belediyelerde biraz daha dikkatli kullanılabilinir ama milletvekili seçimlerinde mutlaka ön seçim koşukuna başvurulması zorunludur bence. Aksi halde çok daha sorunlu haller doğuruyor. Bu da sorunlu... Tamam demokrasiyi işletmek insan kalitesi isteyen birşey. Burdanda sorun çıkıyor zaman zaman katılıyorum o tespitlerine ancak işletmemenin sorunlarınıda yaşadık biz.İşlettiğimiz zamanda sorun yaşadık ama işletmediğin zaman çok daha vahim tablolar ortaya çıkıyor. Büyük kitleler hiç bir zaman kendisini temsil edilmiş hissetmedikleri zaman temsil özelliklerinden uzak  garip taplolar ortaya çıkıyor. 

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından Afrin’e yönelik olarak “Zeytin Dalı Harekatı”başlatıldı. Düşüncelerinizi alabilirmiyiz?
Devletin anayasal hukuki güvenlik kuvetleri var. Bunun dışındaki kesimler için silah kullanmak legal değildir. Dünyada bütün Devletlerde böyledir. İnsanların bazı siyasi fikirleri ve iddiaları olabilir. Ama bunu meşru zeminde değilde silah kullanarak ortaya koyduğu zaman adı terorizim olur.  Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin de meşru anaysal güvenlik güçleri vardır. Her ülkede olduğu gibi. Kendi sınırları içinde başka mekanızmanın silahlı faliyete girişmesini asla kabullenmemesi son derece doğaldır, meşrudur, gereklidir ve bu mücadeleyi meşru güvenlik güçleri vermek zorundadır.  Bizde onların arkasında durmak zorundayız. Eğer şiddet kullanma ulusal güvenliği tehdit etme sınırın dışındaki noktaları merkez alarak yapılıyorsa sınırın dışındaki noktalara karşıda meşru güvenlik kuvetlerini silah kullanması son derece olağandır. Ben bunu bir hukukcu olarak uluslararası hukukun diliyle anlatmaya çalışıyorum. İleri geri çok laf ediliyor. Hiç kimse savaş istemez yeryüzünde ancak her ülkeninde kendi meşru zeminini kendi anayasa düzenini savunma hakkı vardır.  Bu anayasal düzene iç bünyede eleştiri getirenlerde olabilir siyasi zeminde. O ayrı bir başlık ama biz ülkemizin güvenliği gereği, insanımızın güvenliği gereği kurduğumuz anayasal sistem içindeki meşru organların vermekte olduğu mücadeleği hiç tereddütsüz arkasında durmakta mükellefiz. Oradaki savaşan insanlarımızda komşumuzunun çocukları yeğenlerimizdir. Bu harekatı desteklemek bizim için hem etik hemde yurtdaşlık görevidir. 

Kırcamisinde son durum nedir? 
Kırcamisinde parselasyonunu açıkladık. İnsanlar yerlerini gördüler  mülk sahibi bazında %5 itiraz geldi.%95’i memnun %5 itirazları önümüzdeki süreçlerde  değerlendireceğiz. Haklı olanları, olabilenleri olumlu sonuçlandıracağız. Olamayanları ret etmek durumunda kalacağız. Süreç işleyecek. 

Verdiğiniz samimi cevaplar için teşekkür ediyoruz. Son olarak Antalyalılara ve VOYN Dergisi okurlarına söylemek istediklerinizi rica edebilir miyiz?

Sevgi, saygı, birlik, barış, kardeşlik bütün kamuyönetimin bu yükselmekle mükellef olduğunu düşünüyorum.  Kamu yönetimler toplumun bütçesini kullanıyorlar. Herkesimin bütcesini kullanıyorlar. Kendisine oy versin vermesin herkesin parasını harcıyorlar bu bir hak ilişkisidir. Dolayısı ile şehrimizin ülkemizin hayat standartını geliştirirken birleştirici bütünleştirici kucaklayıcı insanlarımızı yaklaştırıcı olmak genel bir kamuyönetimi standartı olmalıdır. Biz Muratpaşa belediyesi olarak hem kamu kaynaklarını en verimli şekilde kullanmak. Günlük yaşam kalitemizi fiziksel alanda yükseltmek. Hemde kültür ve spor yardımı ile kent kimliğini ve insanlarımızın   ruh ve beden sağlığını güçlendirmek. Hemde festivallerimiz, milli bayramlarımız, dini bayramlarımız, özel günlerimiz yoluylada toplumu birleştiren bütünleştiren bütün özel anları değerlendirmek üzerine kurulu bir genel yerel yönetim stratejisinden hareket ediyoruz.  Bütün voyn dergi okurlarınıda sevgiyle selamlıyorum. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.