banner102
25 Kasım 2017 Cumartesi

Uzunkaya; "Adalet Tecelli Ettirilmedi"

KİRA ZAMMI HABERİ

Kepez Müteahhitler Dernek Başkanı Süleyman Akbıyık, 2017 Mayıs ayında kira sözleşmesi yenilenen kiracılara yeni kira dönemi için yapılacak zam oranı belli olduğunu dile getirirken “Meskendeki kiracıya yüzde 8,01 oranında zam yapılabilecek. İşyerindeki kiracıya sözleşmeye bağlı kalma şartı ile zam yapılacak” dedi.

09 Mayıs 2017 Salı 14:52
KİRA ZAMMI HABERİ
 ÖZEL ANLAŞMA OLABİLİR

2016 Mayıs ayında mesken kira sözleşmesi imzalayan ve sözleşmesi yenilenen kiracının yeni kira bedelini hesaplandığında bin liralık kira bedeline yüzde 8,01 zam gelirse 1000 liralık bir evde 80 lira 10 kuruş zam anlamına gelmekte. Kiracı bin 80 lira 10 kuruş olarak kirasını ödeyecek demektir. Şayet ev sahibi ile kiracı arasında farklı anlaşmalar var ve bu anlaşma da imza altına alınmış ise imzalanan kontrat geçerli olur” şeklinde konuştu.

 

 YENİ KİRA BEDELLERİ BELLİ OLDU

 “Geçtiğimiz sene ve daha önceki senelerin Mayıs ayında kira sözleşmesi imzalayan ve feshetmeyen kiracılara yeni kira dönemi için yapılacak zam oranı belli oldu” diyen Başkan Akbıyık, “Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,76 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2017 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0,76, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 7,19, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,37 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 8,01 artış gösterdi.Kira artış hesaplamalarında yukarıdaki oranlardan on iki aylık ortalamalar baz alınıyor. Mevcut kira bedeli üzerinden bu oranda artış yapılıyor” ifadelerine yer verdi.

 

KİRA BEDELİ DÖVİZ İSE

Sözleşmede kira bedeli yabancı para olarak kararlaştırılmışsa, beş yıl geçmedikçe kira bedelinde değişiklik yapıladığını kaydeden Süleyman Akbıyık, “Ancak, bu Kanunun, ‘Aşırı ifa güçlüğü’ başlıklı 138 inci maddesi hükmü saklı olup; Beş yıl geçtikten sonra kira bedelinin belirlenmesinde, yabancı paranın değerindeki değişiklikler de göz önünde tutularak üçüncü fıkra hükmü uygulanıyor” açıklamasını yaptı.

 

KİRA ARTIŞ DAVASI NE ZAMAN AÇILIR?

Kira bedelinin belirlenmesine ilişkin dava her zaman açılabildiğini hatırlatan Başkan Süleyman Akbıyık şöyle konuştu: “Ancak bu dava, yeni dönemin başlangıcından en geç otuz gün önceki bir tarihte açıldığı ya da kiraya veren tarafından bu süre içinde kira bedelinin artırılacağına ilişkin olarak kiracıya yazılı bildirimde bulunulmuş olması koşuluyla, izleyen yeni kira dönemi sonuna kadar açıldığı takdirde, mahkemece belirlenecek kira bedeli, bu yeni kira döneminin başlangıcından itibaren kiracıyı bağlar.Sözleşmede yeni kira döneminde kira bedelinin artırılacağına ilişkin bir hüküm varsa, yeni kira döneminin sonuna kadar açılacak davada mahkemece belirlenecek kira bedeli de, bu yeni dönemin başlangıcından itibaren geçerli olur.”

Anahtar Kelimeler: KİRA ZAMMI HABERİ

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
2017 Yılında En İyi Hizmet Veren Belediye Hangisi ?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner127
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
  • Antalya Haber - Antalya Güncel - Antalya Son Dakika - Akdeniz  son dakika  - Akdeniz Haber - 27 Ocak 2016
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
Günlük Dözviz Kurları Araçları Dailyforex.com tarafından sağlanmaktadır.