banner136

Genelkurmay Başkanı Akar: Terörle mücadelemiz kararlılıkla sürdürülmekte

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Türkiye’nin terörle mücadelesinin yurt içinde ve yurt dışında kararlı bir şekilde sürdürüldüğünü söyledi.

Genelkurmay Başkanı Akar: Terörle mücadelemiz kararlılıkla sürdürülmekte
 Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, NATO Askeri Komitesi Genelkurmay Başkanları Konferansı’nda konuştu. Suriye ve Irak’taki durumdan faydalanan PKK’nın, uluslararası camiada meşruiyet kazanmaya çalıştığını söyleyen Akar, “Türkiye, NATO’yu etkileyen üç büyük krize komşu olan tek NATO üyesi” dedi.

Bu yıl Türkiye’nin ev sahipliğinde toplanan NATO Askeri Komite Genelkurmay Başkanları Konferansı İstanbul’da başladı. Beşiktaş’ta bir otelde düzenlenen toplantıya NATO Askeri Komite Başkanı Orgeneral Petr Pavel ve 28 üye ülkenin Genelkurmay başkanları ve askeri temsilciler katıldı. Konferansın açılış konuşmasını Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar yaptı. Katılımcıları selamlayan Akar, konferansın önemine değinerek, “Bu konferans vesilesiyle doğru zamanda, doğru bir yerde bir araya geldik” dedi.

3 BÜYÜK KRİZE KOMŞUYUZ

Türkiye’nin, şu anda NATO’yu etkileyen üç büyük krize komşu olan tek NATO üyesi durumunda bulunduğunu ifade eden Akar sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu krizlerden kastım, Suriye, Irak, Ukrayna krizleridir. NATO’nun güney ve doğu kanatlarında ortaya çıkan bu tehditler, sizin de bildiğiniz gibi, sadece bölgeyi değil aynı zamanda küresel güvenlik ortamını da etkilemektedir. Bu sebepten dolayı NATO’nun ittifakın güvenlik ve emniyetini bu ortam içerisinde nasıl güvence altına alacağını tartışmanın da tam vaktidir.”

Orgeneral Akar, mülteci sorunu çerçevesinde, Türkiye’nin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Suriye ve Suriyeliler’e sağladığı yardımlarla desteğe devam edeceğini söyledi.

MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK

Türkiye’nin bu çerçevede, 2 milyon Suriyeli ve Iraklı’ya ev sahipliği yaptığını ve temel ihtiyaçlarının karşılanması için şu ana kadar 6 milyar dolar harcadığını hatırlatan Orgeneral Akar şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu çerçevede Türkiye, PKK terör örgütüyle olan mücadelesine de devam etmektedir. PKK terör örgütü, bölgesel güvenliğe de bir tehdit teşkil etmektedir. Suriye ve Irak’taki durumdan faydalanan PKK, uluslararası camianın gözünde meşruiyet kazanmaya çalışmaktadır. Ama bu esnada yaşlı, kadın, erkek ve çocukları öldürmeye, acımasız saldırılar düzenlemeye, masum insanların hayatını almaya devam etmektedir.”

"IŞİD EN BARBAR TERÖR ÖRGÜTÜ"

Suriye’deki çatışmaların, 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana dünya üzerinde yaşanmış en büyük insani felaket olarak tanımlana-bileceğini dile getiren Orgeneral Akar, “2011’den bu yana ikili ve çok taraflı tartışmalar Suriye ile bağlantılı olarak dostlar ve ittifak içerisinde görüşülmekte ve tartışılmaktadır. Ama bütün bunlara rağmen henüz şu ana kadar önleyici tedbirler uygun şekilde alınamamıştır” dedi. Suriye’nin artık büyük bir karmaşaya ve çıkmaza sürüklendiğini vurgulayan Akar şöyle devam etti:

BÜTÜN DÜNYAYI ETKİLİYOR

“Bu durum bütün dünyayı etkileyecek neticelerle bir Suriye krizine dönüşmüştür. Aynı zamanda görüyoruz ki yabancı terörist savaşçılar da alarm düzeyinde hepimize bir tehdit teşkil eder hale gelmiş ve gittikçe artan bir ciddiyet kazanmıştır.
 
NATO’YU DA TEHDİT EDİYOR

Özellikle IŞİD şimdiye tadar görülmüş en barbarca terörist grup olarak hem bölgeye hem de küresel istikrara doğrudan bir tehdit oluşturmaktadır. IŞİD faaliyetleri Türkiye sınırında gerçekleşmekte ve ciddi olarak NATO’nun güvenliğini de tehdit etmektedir. Bu çerçevede ulusal çabalarımızın ötesinde Türkiye uluslararası koalisyonla beraber IŞİD’e karşı mücadelesini sürdürmekte kararlıdır.”

PAVEL: GÜNEYDEKİ GÜVENLİK ZAAFİYETİ ÖNEMLİ BİR KONU

Konferansta NATO Askeri Komitesi Başkanı General Petr Pavel da konuştu. Organizasyondaki iyi ev sahipliğinin Türkiye’nin ittifaka gösterdiği desteğin ifadesi olduğunu söyleyen Pavel, NATO’nun güney kanadında gelişmekte olan güvenlik zafiyetinin komitenin ele alacağı önemli konulardan olacağını kaydetti.

TÜRKİYE ÖVGÜSÜ

Türkiye’nin ittifakın sarsılmaz ve daimi bir üyesi olduğunu söyleyen  Pavel, “NATO’nun Afganistan, Kosova ve açık denizlerdeki operasyonlarına gösterdiği mevcudiyet Türkiye’nin ittifakı bir arada tutan ilkelere kendini ne kadar adamış olduğunun bir göstergesidir” dedi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137