banner136
Öne Çıkanlar teşvik AKSta Bu Hafta (13 - 18 Mart 2018) CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbulun Basın Açıklaması organ seçimlerinin ikinci aşaması olan yönetim kurulu İlimizde Umuma Açık Yer Denetimi Yapıldı

Çocuk Hakları İhlal Ediliyor

Hepimizin bildiği gibi 23 Nisan 1920’de "Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır." düşüncesi ışığında, hem saltanata hem de işgal güçlerine karşı başlatılan milli mücadele hareketiyle, ulusal egemenliğe dayalı tam bağımsız bir Türkiye'nin temelleri atılmış ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk 23 Nisan’ı dünya barışının simgesi ve Cumhuriyetin bekçisi olarak gördüğü çocuklara armağan etmiştir.

Çocuk Hakları İhlal Ediliyor
 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutladığımız bugün, ne yazık ki çocuk hakkı ihlallerinin artarak devam ettiğini görmekteyiz.
Çocuklarımız ekonomik ve sosyal nedenlerden dolayı eğitimlerini tamamlayamamakta, insanlık dışı koşullarda çalışmak zorunda bırakılmakta, her geçen gün daha fazla çocuğumuz suça sürüklenmektedir.
Gerek aile içinde gerekse toplumsal yaşam alanlarında çocuklara yönelik her türlü şiddet, ihmal, istismar, yaşam hakkı ihlalleri artarak devam etmekte, yüz binlerce çocuk temel birçok hakkından yoksun bir şekilde savaş, göç ve yoksulluk gibi olumsuzlukların tam ortasında yaşamını sürdürmeye, büyümeye çalışmaktadır.
Çocuk işçiliği açısından ülkemizde her dört çocuktan biri tehlikeli ve hatta köleliğe varan şartlarda çalışmaktadır.
Cezaevlerine konulan çocuklara yönelik yapılan izleme ve tespitler ise; cezaevlerinde fiziksel koşullardan kaynaklanan ihlallerin yanı sıra işkence, kötü muamele, sağlık sorunları, eğitim hakkından ve sosyal etkinliklerden mahrum bırakılma gibi pek çok ihlalinin yaşandığını göstermektedir.
Bu Bağlamda;
-18 yaşına kadar her bireyin 'çocuk' olduğu unutulmamalıdır.
-Yaşamak, bedensel, zihinsel ve duygusal olarak sağlıklı olmak, eğitim olanaklarına sahip olmak gibi hakların yanı sıra bu haklarını kullanırken huzurlu ve mutlu olmak, şiddete maruz kalmamak çocukların en doğal ve yasal hakkıdır ve bu hak devlet güvencesi altındadır.
-Çocukların karar verme mekanizmalarına katılımının Çocuk Haklarına Dair Sözleşme'nin temel ilkelerinden biri olduğu unutulmamalıdır.
-Çocukların dil, din, ırk, cins vb. hiçbir ayrım gözetmeden yaşaması ve gelişmesi için tüm düzenlemelerde çocuğun yüksek yararı ilkesinin gözetilmesi gerekmektedir.
-Uluslararası sözleşmeler ışığında çocukların özgürlüklerinin kısıtlanması en son çare olarak kabul edildiğinden, adalet sistemine -her ne sebeple olursa olsun- giren çocuğun toplumdan izole edilerek cezalandırılmasının değil, eğitici ve onarıcı bir yaklaşım sergilenerek toplum içinde toplumla bütünleşmesinin sağlayacak bir sistem içerisinde yer alması sağlanmalı, bu çerçevede çocuk adalet sisteminin felsefe ve yaklaşımına aykırı olan çocuk cezaevlerinin kapatılması gerekmektedir.
-Çocukların yaşadıkları hak ihlallerinin gerek çocukların yaşamında gerekse toplumda kalıcı ve telafisi çok zor izler bıraktığı göz önünde bulundurularak faillerin cezasız kalmamasını için özgürlüklerinden yoksun bırakılmış çocukların nasıl bir muameleye tabi tutulduklarını değerlendirmek üzere çocukların bulunduğu tüm infaz kurumları, Avrupa İşkencenin ve İnsanlık Dışı veya Onur Kırıcı Ceza veya Muamelenin Önlenmesi Komitesi (CPT) standartlarına uygun bir şekilde kapsamlı bir inceleme ve soruşturmaya tabi tutulmalıdır.
-Medya, kamuoyunda çocuk haklarıyla ilgili farkındalığı artırma konusunda önemli role sahip bir kurum olmasına rağmen, ticari ve popüler yayıncılığı benimsediği sürece çocuk hakları konusunda belirsizlik taşıyan bir araç haline gelmektedir. Bu nedenle, çocuk istismarı, kanunlarla ihtilafa düşmüş çocuklar ve sokakta yaşayan çocuklarla ilgili haberlere daha fazla yer verilip çocukların ruhsal ve fiziksel gelişimlerine olumlu destek sağlayacak oyun oynama, eğlenme, spor yapma vb. haklarını görmezden gelen uygulamalara son verilmelidir. 
-İç savaş sebebiyle ülkesinden kaçıp Türkiye'ye sığınan çocukların her türlü ihmal ve istismardan ve diğer sömürü türlerinden korunması ve benzeri vakaların yaşanmaması için hükümet, uluslararası hukuktan doğan sorumluluklarını yerine getirmelidir.
-Çocukların uygun olmayan koşullarda ve gelişimlerine zarar verebilecek bir tarzda çalışma süreci olarak kabul edilen çocuk işçiliğine son verilecek eğitim ve ekonomik alt yapı oluşturulmalı, fiziksel veya zihinsel yeterliliğini aşacak veya gelişimini tehlikeye düşürecek işlerde çalışması yasaklanmalıdır.
-Eğitim sisteminin yaz - boz tahtasına çevrilmesinden vazgeçilmelidir. Taşımalı eğitim sistemi ile okulu çocuğun ayağına götürmek yerine çocuklar kilometrelerce mesafelerdeki okullara mahkum edilmekte ve bunun sonucunda hiçbir denetime tabi olmaksızın dernek ve vakıf adı altında işletilen yurtlarda şiddete, istismara maruz kalmaktadırlar. Adana’da, Konya’da, Diyarbakır’da çıkan yangınlarda onlarca çocuk yanarak ölmüş olmasına rağmen halen ne bu yurtları açanlar ne de denetleme görevini ihmal edenler hakkında hiçbir işlem yapılmamıştır. Eğitimi taşımalı ve paralı hale getiren ve aileleri çocuğunu okutmak için bu yurtlara verme mecburiyetinde bırakan uygulamalardan bir an önce vazgeçilerek EĞİTİM SİSTEMİ ÇOCUKLARIN EĞİTİME EN HIZLI ŞEKİLDE ULAŞABİLECEKLERİ hale getirilmelidir. Eğitim ve barınma hizmetini kamusal bir hizmet olarak sunmak yerine özellikle yoksul ailelerin çocuklarını her türlü denetim ve kontrolden uzak cemaatlerin, tarikatların kucağına itme politikasından bir an önce vazgeçilmeli, vakıf, dernek görüntüsü altında cemaat ve tarikatlar tarafından işletilen yurtlar bir an önce kapatılmalıdır.
-Taraf olduğumuz uluslararası belgelerdeki taahhütler çerçevesinde sosyal, ekonomik ve hukuksal olarak planlama yapmak ve bütçe ayırmak suretiyle çocuk ihmal ve istismarının önlenmesine yönelik etkin önlemler acilen alınmalıdır.
Unutulmamalıdır ki “Bir ülkenin çocukları mutsuzsa, kimse mutlu değildir”. İşte bu düşünceden hareketle, Antalya Barosu Çocuk Hakları Merkezi olarak; toplumun bu konuda bilinçlendirilmesi ve çocuk haklarının korunması adına üzerimize düşen bütün görevleri yerine getirmeye hazır olduğumuzu, çocuklara yönelik tüm hukuksuzluklarda onların yanında olacağımızı, çocuk hak ve ihlallerinin takipçisi olacağımızı bir kez daha kamuoyu ile paylaşıyor ve geleceğimiz olan çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyoruz. Saygılarımızla.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137