banner102
21 Ocak 2018 Pazar

Uzunkaya; "Adalet Tecelli Ettirilmedi"

Başkan Davut Çetin'den Meslek Lisesi öğrencilerine tavsiye; Yaptığınız işe değer katın

Antalya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde yeni kurulan Mercedes Benz Laboratuvarı'nın açılış törenine katılan ATSO Başkanı Davut Çetin, öğrencilere "Mesleğinizi severek yapın, yaptığınız işe değer katın" tavsiyesinde bulundu.

29 Eylül 2017 Cuma 00:44
Başkan Davut Çetin'den Meslek Lisesi öğrencilerine tavsiye; Yaptığınız işe değer katın
 Açılışta yaptığı konuşmada kendisinin de 1982 yılında aynı lisenin torna tesviye bölümünden mezun olduğunu anlatan Davut Çetin, "Mezun olduğum günden beri mesleğimi yapıyorum. Mesleğimi severek yaptım ve sürekli yaptığım işe değer katmaya, fark yaratmaya çalıştım. Şu anda ATSO başkanıysam, bunun temelleri bu okulda atıldı. Size tavsiyem mesleğinizi severek yapmanız, yaptığınız işe değer katmanız. Şu anda Türkiye'nin üretime ve sizin gibi iyi yetişmiş gençlere ihtiyacı var. Bu ülke sizler ürettikçe zenginleşecek" dedi.

2008'de yılında mezun olduğu liseyi ilk kez ziyaret ettiğini ve okulun eksiklerini tespit ettiğini belirten Davut Çetin, "Yıllar sonra okulumu gördüğümde 1982 yılında ben okurken nasıl bir teknik donanım varsa aynen duruyordu. Okul yönetimi ile görüşerek bir proje geliştirdik. Ardından şu an okuduğunuz bölüm modern bir hale geldi. Birmot, Otokoç, Günlas firmaları destek verdiler. Bugün de Mercedes Benz'in yaptığı laboratuvarı hizmete açıyoruz. Eğer bu yatırımlar olmasaydı bugün halen Murat 124 motoru ile mesleği öğrenmeye çalışacaktınız. Şu anda gelinen noktada güncel teknoloji ile eğitim görüyorsunuz. Sizlere düşen aldığınız bu eğitimle ülkemizin üretim gücüne katkı yapmaktır" diye konuştu.

Asgari ücretin 2-3 katı maaşa eleman bulamıyoruz

Türkiye'de büyük bir ara eleman sıkıntısı bulunduğunu, buna karşılık Meslek Lisesi öğrencilerinin okuldan mezun olduktan sonra kendi mesleklerini yapmadığını anlatan Davut Çetin, Antalya Sanayi Sitesi'nde asgari ücretin iki-üç katı maaşla çalışacak eleman bulunamadığını vurgulayarak şunları kaydetti:

"Birazcık kurumsal bir işletme bir iş ilanı verdiğinde, asgari ücrete masa başında çalışacak üniversite mezunu yüzlerce insan başvuruyor. Oysa Sanayi'de asgari ücretin iki katına, üç katına çalışacak eleman bulamıyoruz. Okuduğunuz bölümden mezun olup mesleğinizde fark yaratmaya başladığınızda size ortaklık teklif edecek firmalar bile var. Belli bir yaşa gelmiş, emekli olacak ancak yetişmiş eleman bulamadığı için çalışmaya devam eden işletme sahipleri biliyorum. Siz bu okuldan eskilerin değimi ile "kolunuzda bir altın bilezik" ile mezun olacaksınız. Meslek Lisesi'nin, kolunuzdaki altın bileziğin kıymetini bilin. Aldığınız eğitimi en iyi şekilde kullanmanın yollarına bakın."

Ailelere büyük görev düşüyor

Bu konuda ailelere de büyük görev düştüğünü vurgulayan Davut Çetin, "Boya ve kaporta bölümlerinde öğrenci olmadığını duyunca çok üzüldüm. Sanayi'de şu anda en az 50-60 kişiye ihtiyaç var. Alacağınız maaş asgari ücretin 3-4 katıdır. Girişimci bir ruhunuz varsa ve bir işletme açabilirseniz çok daha fazla kazanırsınız. Burada ailelere de görev düşüyor. Ailelerin, mezun olan gençleri, aldıkları eğitimleri kullanamayacakları alanlara yönlendirmemeleri gerekiyor. Hatta aksine, çocuklara edindikleri mesleki bilgi ile fark yaratmanın yollarını göstermeleri gerekiyor" dedi.

Kendi mezun olduğu bölümü gezdi

Açılışın ardından kendi eğitim gördüğü torna tesviye bölümünü gezen Davut Çetin öğrencilerle sohbet etti ve fotoğraf çektirdi. Davut Çetin, Antalya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde yeni kurulan Mercedes Benz Laboratuvarı dolayısıyla Mercedes Benz ve Milli Eğitim Müdürlüğü'ne destekleri için teşekkür etti.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
2017 Yılında En İyi Hizmet Veren Belediye Hangisi ?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
  • Antalya Haber - Antalya Güncel - Antalya Son Dakika - Akdeniz  son dakika  - Akdeniz Haber - 27 Ocak 2016
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
Günlük Dözviz Kurları Araçları Dailyforex.com tarafından sağlanmaktadır.