banner136
Öne Çıkanlar Bu hastanede sevgi var Türkiyede konut satışında ilk 3 ülke Manavgata şehit ateşi düştü Volkan Konaktan silahlı saldırı iddiasına ilişkin açıklama 100.000 yıl sonra insan nasıl görünecek?

Antalya önümüzdeki 2–3 sene içinde tanınmaz hale gelecek

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, 2016 yılını Voyn dergisinden Sema Yerdelen’e değerlendirdi. Sıcak, samimi bir ortamda gerçekleşen sohbette, Vali Karaloğlu 15 Temmuz hain darbe girişiminde yaşananları, turizm ve tarım sektörünü etkileyen Rusya krizini, Expo kazanımları ve bundan sonra Expo alanında neler olacağını, Antalya için yeni projelerin neler olduğunu anlattı. Vali Karaloğlu tüm sorularımızı içtenlikle cevapladı.

Antalya önümüzdeki 2–3 sene içinde tanınmaz hale gelecek
 Sayın Karaloğlu, 15 temmuz da hain bir darbe girişimi ile karşı karşıya geldik, bu darbe girişimi sadece hükümete değil, Türkiye’ye yapıldı. Bu süreçte OHAL kararı alındı, Antalya’da yapılan operasyonlardan bahsetmek istiyorum. Antalya’dan kaç kişi için işlem yapıldı, Antalya’daki son durum nedir?

Vali Karaloğlu: 15 Temmuz gecesi beni İstanbul’dan arkadaşlarım boğazda tank var diye aradığında, demek ki büyük bir terör ihbarı var, devlet tedbir alıyor diye söyledim, bir ilin valisi olarak. Arkadaşım dedi ki ‘hayır asker ve tank’ var, o zaman başka bir şey vardır dedim.

 15 Temmuz’da Türkiye’de çok karanlık bir gece yaşandı, 16 Temmuz’da şeffaf bir sabah yaşanıldı. Bu kimin sayesinde, başta Cumhurbaşkanımızın dirayetli duruşu ve halkın kendi seçtiklerine canı pahasına sahip çıkması ile. Türkiye 15 Temmuz’dan sonraki süreçte özlediği milli birliği yaşadı.  FETÖ terör örgütü diyoruz, neticede bu halkın içinden çıktı. Bu affedilecek bir durum değil, o gece yüzünden 248 şehit verdik. 15 Temmuz’u unutursak yeniden yaşama riskimiz vardır, şeytanın oyunu bitmez. 17- 25 Aralık bunların bir provasıydı, sürece bakın her şey birbirini takip ediyor.

 Etrafımız ateş çemberi şuan. Suriye’de Irak’ta yaşanan olaylar aslında Türkiye üzerinedir. Operasyonlar devam edecek, ben Antalya’da demokrasi mitinglerinde her akşam aynı şeyi söyledim “Arınmak zorundayız”. Ne zaman arınma süreci tamamlandı, tamamlandığı zaman operasyonlar bitecek. 1150 tutuklu, 3200 soruşturma altında. Antalya’da, her kurumdan var.

Biliyorsunuz en son Başbakanlığımızın bir genelgesi vardı, isimsiz ihbarda bulunamazsınız. Vatandaşa şunu ifade etmek istiyorum, millet olarak sorun yaşadığınız insanları FETÖ’cü diye ihbar etmeyin. Bu ayıp, bunu yapmamamız lazım. Lütfen doğru bilgi verin, iftirayla gelmeyin. Şuan ihbar meselesinin suyu çıkınca Başbakan uyarıda bulundu.

Belediyelere yazı gönderdiniz, bununla ilgili dönüş oldu mu?

Vali Karaloğlu; İlk yazıdan sonra belediyelerden iki satırlık yazı geldi “Bizde FETÖ’cü yoktur” diye. Yazıdan sonra tekrar belediye başkanlarını aradım, ikinci yazıdan sonra tüm belediyelerden isim geldi. Ama hala bazı belediyelerle kısmi sorunlarımız var, belediyelerden kurumlar kadar net değiliz.

Expo ile ilgili projeleriniz nelerdir?

Teması çiçek ve çocuk olan, gelecek için yeşil bir dünya sloganıyla yaptığımız Botanik EXPO’ydu.  Antalya EXPO’yu alabilmek için siyasilerimizin hükümetimizin kamuoyunun çok ciddi emeği oldu. 23 Nisan 2016’da başladı, resmi kısmı 30 Ekim’de bitecekti, 30 Ekim’de kapanış seremonisi yapıldı. Vatandaş zannediyor ki; tamamen alan kapandı. Hayır uluslararası organizasyonun kapanışı yapıldı. Uluslararası etkinlik bitti, Antalya ve Türkiye turizmine hizmet etmeye devam edecek. Bilim merkezi, çocuk adası, kongre merkezi, botanik bahçeleri ve müzeler devam ediyor, vatandaş EXPO alanını kullanmaya, gezip ziyaret etmeye devam edecek.

Expo ile alakalı söylemler var, Acun Ilıcalı Expo’yu istiyormuş. Bununla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Ben de basından duydum ama bununla ilgili bana gelen bir talep yok, Acun bey veya başka birisine, gel burayı sana verelim deme şansımız yok. Burası kamuoyunun; oranın sahibi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bundan sonraki sürece bakanlık karar verecek. Bakın orda Avrupa’nın en büyük kongre merkezimiz var, bilim merkezi, kulemiz var. Nasıl işletilecek sorun o, daha bu konuda karar vermedik. 31 Aralık’tan 30 Haziran 2017’ye kadar tasfiye süreci var, o sürece kadar yol haritası çıkmış olacak.

 

Expo ile ilgili eleştiriler de var, vatandaş der ki; “beklentimiz çoktu, Expo’nun bize katkısı olmadı” bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Buna katılmıyorum, haksızlık olur. Esnaf açısından 4 buçuk milyon kişi ziyaret etmiş, bu sene yaşanan turizmdeki tüm olumsuzluklara rağmen. Ama bu sene zaten Rusya ile yaşanan uçak krizi, terör saldırıları, 15 Temmuz da yaşanan darbe girişimi: Bunlara rağmen EXPO başarılıdır. Uluslararası sergi birliği bugüne kadar dünyada düzenlenen en iyi  EXPO’nun Antalya’da yapıldığını söylüyor. Türkiye bu organizasyonla rüştünü ispat etmiştir. Geçen sene Antalya’da gelen turist sayısı ile bu sene Antalya’ya gelen turist sayısı aynı değil ki; vatandaş ölçsün.

Antalya merkez de ve ilçelerde sağlık alanında büyük projeleriniz var. Hizmete hazır, çalışmaları devam eden şuanda hangi aşamalarda çalışmalar? 

Antalya merkezinde iki büyük yatırımımız var, bir tanesi Eğitim Araştırma Hastanesi’nin yanında mevcut hastaneden büyük bir hastane yapıldı. Mevcut hastanenin yatak kapasitesini 1300’e çıkaran hastane ile Türkiye’nin en büyük hastanesi oluyor. Hastane’nin inşaatı bitti, son çalışmalar yapılıyor.  İkincisi, Kepez’deki hastane, o bölgede hiç hastane yoktu. Sıfırdan 300 yataklı Türkiye’nin ilk akıllı hastanesini oraya açıyoruz. Hastaneler çok komplike merkezler, tıbbi araç gereçlerle ilgili çalışmalar devam ediyor. Önümüzdeki bir iki ay içinde Kepez’deki devlet hastanesi hizmete girecek. Alanya’da da 300 yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanesi bitmek üzere, orayı da yeni yılın ilk üç ayında halkın hizmetine sokmuş olacağız. Bu hastane ile beraber bir hizmet daha gerçekleşecek, Alanya’da ki Alaaddin Keykubat Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okuyan öğrenciler Alanya’da hastane olmadığı için Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim görüyorlar, şimdi Sağlık Bakanlığı ile Alaaddin Keykubat Üniversitesi  Rektörlüğümüz, Afilasyon dediğimiz iki kurulun aynı anda aynı binayı kullanması. Alanya hem hastane kazanacak, hem de tıp fakültesi hocalarından  hizmet alacak. Tıp Fakültesi öğrencileri de Alanya’ya taşınacak.  Finike’de de yeni devlet hastanesi yapmak üzere çok ciddi çalışmalar var. Sayın Bakan Mevlüt Çavuşoğlu’nun girişimleriyle kara yollarına ait olan bir yerden 20 dönümlük bir arazi Finike Devlet Hastanesi için ayrıldı. Finike’ye önceki günlerde gittim, şimdi müteahhit şantiyesini kuruyor. 102 yataklı bir hastane açılacak. 20 ay civarında hastane açılacak. Hükümetimizin sağlıkta yeni politikası şehir hastaneleri; Antalya’da arazi problemiz çözüldü. Kepez İlçesi sınırlarında 300 dönümlük arazi tahsisi yapıldı. Antalya şehir hastanesinin de arazi problemleri çözüldü. YPK kararı çıkınca orası da ihaleye çıkacak, Antalya önümüzdeki 2-3 sene içinde tanınmaz hale gelecek.

Antalya denince deniz, deniz denince Antalya akla geliyor. Sizin de bir söyleminiz var “deniz bizim soframızdır” diye, bu söylemi açar mısınız?

Denizlerin korunması geleceğimizin korunmasıdır, denizleri kirletmemeliyiz. En az sofranız kadar kutsal ve mübarek görmeliyiz denizi; bu şehir için deniz farklı bir şey. Denizi alıp çıksak bu şehrin hali ne olur. Bu şehirde yaşayan insanların denizin kıymetini bilmesi lazım. Orada yaşayan milyonlarca canlı var, onların yaşam hakkına saygı duyulması lazım.

Rus krizinden dolayı turizm ve tarım sektörü çok etkilendi. 2017’de bu sektörleri ne bekliyor, yeni projeler var mı?

2016’da yaşadığımız krizin sorunu Antalya değildi, bizim dışımızda gerçekleşen olaylar yüzünden sektörler etkilendi. Bizim turizmde bu kadar bağımlı olmamız da sorun yaşamamıza neden oldu; bir veya iki pazara bağlı olmak bu sorunu yaşatır. Pazar çeşitlememize, hedef pazarlar büyütmemize ihtiyacımız var. Antalya’nın; valisiyle, belediye başkanıyla, medyasıyla, kamuoyuyla, sivil toplum kuruluşlarıyla, turizmde; hem ürün çeşitlemesine hem de pazarda yeni pazarlar bulunması için çok çeşitli çalışması lazım. Problemin büyüğü çözüldü, biz o yüzden diyoruz ki Antalya krizi aştı. Her şey bizim çalışmamıza bağlı, yoksa kendiliğinden yeni bir pazar oluşmayacak. Her kriz fırsatını içinde barındırır, Antalya’da yaşanan krizi çok iyi değerlendirirsek önemli neticeler alırız. En kötü dediğimiz yılda 6 buçuk milyon turist ağırlayabildiysek, bu kentin muhteşem bir altyapısı var demektir.

Rusya Antalya’ya laboratuar araştırma ekiplerini göndermiş, incelemelerde bulundular, bu konu da neler diyeceksiniz?

Bu her ürün için geçerli değil, bunlar tamamen siyasidir, Siyasi ilişkiler şuan için iyi gidiyor, iki ülkenin de birbirine ihtiyacı var. 


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137