Öne Çıkanlar akdeniz gazetesi 5 MİLYON GB MOBİL İNTERNET KULLANDI SERİK BELEDİYESİ TARAFINDAN DÜZENLENEN YAZ SPOR OKULU TÖRENLE AÇILDI. Dirilişin oyuncusu kazada yaşamını yitirdi döşemealtı belediyesi
banner138
banner139

Anadoluyu Birleştiren Ruh

KOMŞUSU AÇKEN TOK YATAN BİZDEN DEĞİLDİR

Anadoluyu Birleştiren Ruh

“Yaprak bile değilken o yaprak toprağa düştü, dal oldu, ağaç oldu, dalları budandı; ama yükseldi” ifadeleri ile kuruluş aşamasını özetleyen Bedri Yalçın, “Hayır, hoşgörü, örf, adet, gelenek ve görenek yapımızda bolca var. Peygamberimiz demiyor mu; ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ diye. Biz de elhamdülillah peygamberimizin ümmeti değil miyiz? Önce komşumuz, tüm komşularımızı ziyaret eder ihtiyaçları olup-olmadığını sorarız. Çevrelerinde yardım edilecek insanlar var mı diye sorarız. Birbirimizi sevmedikçe iman etmiş olamayız” şeklinde konuştu.

Anadolu Birliği Genel Başkanı Bedri Yalçın, “Anadolu insanına emeklilik yoktur, onun için ölene kadar Anadolu’ya hizmet etmek gerekir” dedi. 
Bugünkü röportajımızda yaklaşık 20 yıldır vatandaşlarla hayırseverler arasında köprü vazifesi gören Anadolu Birliği’ni konu aldık. “Bizim tek dileğimiz tüm dünya milletleriyle kucaklaşmak. Anadolu’nun anlayışı da zaten bu. Bunun temeli Antalya’dır” diyen Anadolu Birliği Genel Başkanı Bedri Yalçın ile yaptığımız bu özel röportajın detaylarıysa şöyle:

BEDRİ YALÇIN KİMDİR?
 Bedri Yalçın 1976’dan bu yana Burdur’dan Antalya’ya gelmiş, kendi geçimini sağlamak amacıyla sokak sokak halı, kilim, battaniye satarak hayatını kazanmış bir insandır. Aslen Malatyalıyım. Babam yılın 11 ayı Burdur ve Isparta’da halı satışı yapar, Ramazan’da da yanımıza gelirdi. Yaylada bizde çobanlık yapardık. Bizde babamızın izinden gittik. Antalya çok güzel bir memleket. Tüm dünya milletlerinin gelmek istediği bir şehir burası. Doğduğumuz yer Malatya; ama doyduğumuz yer Antalya. Bu coğrafyanın insanları çok güzel insanlar. Sırtımızda halı, kilim satarken hiç lokantaya gidip karnımızı doyurmak zorunda kalmadık. Çok şükür şimdi dünyanın en güzel insanlarıyla bir aradayız. Bir gün Allah bana bol rızık verirse bende insanlara dağıtacağım dedim. Dünyanın en güzel yatırımı, insana yatırım yapmaktır. Elhamdülillah kanunsuz hiçbir işe bulaşmadık ve 38 yıldır Antalya’da yaşıyoruz. Antalya’dan Almanya’ya gittik, oradaki işlerimiz hala devam ediyor. Antalya’ya çok şey borçluyuz. 

ANTALYA’YA SAĞLADIĞINIZ KAZANIMLAR?
 Almanya’ya bir müşteriyle yaptığımız halı ticareti sonrası davet edildik. Biz de davete icabet ettik. Almanya’da edindiğimiz dostluklar sayesinde orada bir dükkân açtım ve ticarete başladım. Çocuklarımız hala orada, seyahat acentemiz var ve 30 yıl önce ‘Kendi turistini kendin getir’ diye bir kampanya başlatmıştık ve hala şehrimize turist kazandırmaya devam ediyoruz. Orada yaptığımız işler ve kurduğumuz dostluklar sayesinde Antalya’nın Nürnberg ile kardeş şehir oluşunu üslendim. 1990 yılında Türk ve Alman Dostluk Derneği’ni kurdum. Antalya’ya 6 adet tramvayın hibe edilmesini sağladım. Avrupa’nın birçok şehrinde turizm fuarlarında stant açtım. Şehrimizin dünyaya tanıtılması programlarında bulundum.  Almanya’nın Badkereuznach şehrinde Atatürk evinin açılmasına öncülük ederek 2003 yılı sonuna kadar yönetim kurulu başkanlığı yaptım. Bizim tek dileğimiz tüm dünya milletleriyle kucaklaşmak. Anadolu’nun anlayışı da zaten bu. Bunun temeli Antalya’dır. 

TURGUT ÖZAL İLE OLAN HATIRANIZDAN BAHSEDER MİSİNİZ?
 1983’de Kemer’de ticarete açılmıştım. Rahmetli Özal’da o zaman başbakan oldu, ardından da Cumhurbaşkanı. Kendilerini çok seviyordum; ama bir türlü tanışmak kısmet olmamıştı. Dönemin Antalya Valisi Saim Çotur ve İl Emniyet Müdürü Mete Altan ile rahmetli Özal ile 1986 yılında tanıştığımızı ve kendisiyle Kemer ziyareti esnasında görüşmek istediğimi ilettim; fakat kendileri bunun mümkün olmadığını dile getirdiler. Bende halıcıyım, önüne halı sersem, karşılasam beni tanıyacaktır diye düşündüm ve Özal’ın helikopteri Kemer’e indiğinde hemen halıyı önüne serdim. Korumalar engel olmak istedi; ama Özal bizi görünce bırakın dedi. Bana ‘hacı bunlar kirlenmesin’ dedi. Bende ‘senin ayağın bastıkça daha kıymetli olur’ dedim. Sonra ben ve ekibim halı sere sere rahmetli Özal’ı dükkânımızın önüne kadar getirdik. Emniyet müdürünle de iddiaya girmiştik Özal’ı dükkâna götürürüm-götüremezsin diye, böyle bu iddiayı da kazanmış olduk. Rahmetli ülkesini çok seven bir insandı, bizim de kendisiyle böyle bir hatıramız oldu. Özal halk adamıydı. 

ANADOLU BİRLİĞİ NASIL KURULDU?
 2000 yılında Tevfik Günay, Canip Can, Aydın Demir, Mehmet Şahin, Ramazan Delibaş, Burhan Kılıç, Erdal Öner ile oturduk ve bu derneği kurmaya karar verdik. O zaman Anadolu Kültürünü Yaşatma Derneği diye bir oluşum içine girdik ve içeriğimize siyaset ve ticaret katmadık.  Çok güzel bir açılışın ardından hizmete başladık. Yaprak bile değilken o yaprak toprağa düştü, dal oldu, ağaç oldu, dalları budandı; ama yükseldi. Herkes elinden geleni yaptı ve bu günlere geldik. Kurulduğumuzdan bu yana hiçbir üyemizden aidat almadık. Siyasetle uğraşan kişilerin işleri bölünüyor. Bende bir dönem siyasete girmemden dolayı yönetimden uzak kaldım, o arada da Anadolu Birliği faaliyetleri durma noktasına geldi. 2015 yılında tekrar başkanlığı devraldım ve faaliyetlerimize yeniden bir ivme kazandırdım. Çoğu dernek tabela derneği, hiçbir faaliyet yok. Onlar gibi olmamak için tekrar göreve geldim ve bugünlere geldik. 

ANADOLU BİRLİĞİ’NİN FAALİYETLERİ HAKKINDA BİLGİ ALABİLİR MİYİZ?
 Siyaset, ticaret, rezalet bu dernekte yok; çünkü bizde her siyasi görüşten üye var. Kimse buraya siyasi fikrini getirmez, kimse burada siyasi propaganda yapmaz. Hayır, hoşgörü, örf, adet, gelenek ve görenek yapımızda bolca var. Peygamberimiz demiyor mu; ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ diye. Biz de elhamdülillah peygamberimizin ümmeti değil miyiz? Önce komşumuz, tüm komşularımızı ziyaret eder ihtiyaçları olup-olmadığını sorarız. Çevrelerinde yardım edilecek insanlar var mı diye sorarız. Birbirimizi sevmedikçe iman etmiş olamayız. Cenaze var mesela hepimizin cenazeye katılmaya çalışırız. Ramazan aylarında ihtiyaç sahiplerine paketlerimiz var. Sünnet törenlerimiz oldu. En son Muratpaşa Belediyesi ile 400’ün üzerinde çocuğumuz sünnet ettirdik, Kepez Belediyesi ile 100’ün üzerinde çiftimizi evlendirdik. Engelli vatandaşlarımız için imkânlarımız doğrultusunda akülü arabalar temin ettik. Burada çalışan arkadaşlarımız hiçbir ücret talep etmiyorlar, gönüllülük esasıyla çalışıyorlar.  17 bin 500 kişiye sağlık taraması yaptırdık. Her hafta sonu 4 ambulans, 4 doktorla ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza sağlık hizmeti verdik. Anadolu Birliği dünyaya sesleniyor. Türkiye’de tüm bölgelerde olmak üzere dünya genelinde de 16 ülkede temsilciliklerimiz ve şubelerimiz var. Ağımızı genişletmek için çalışmalarımız devam ediyor. Biz hiçbir siyasi partiden değiliz. Biz oy için değil, Allah rızası için çalışıyoruz. 

HAYIR SEVERLERE MESAJINIZ VAR MI?
  İnsanlardan çok büyük destek alıyoruz. Bunun birçok örneği var, örnek vermek gerekirse; geçmiş bir Ramazan ayında 80 adet gıda paketimiz eksik kalmıştı. Bir firma bize bu paketler konusunda indirim yapmıştı; ancak bizim de bütçemiz bitmişti. Kara kara düşünerek o firmanın yoluna koyuldum. Tam firmanın önüne gelmiştim ki telefonum çaldı. İsmail Koyun diye bir arkadaşımız. Halimizi hatırımızı sordu ve ‘başkanım ben seni arayamadım, ben sana 100 paket göndereceğim’ dedi. O sevinçle geriye döndüm ve paketlerimizin hazır olduğunu dernek yönetimimize ilettim. İnsan iyi niyetli olunca cenabı Allah’ta yardım ediyor, kul da yardım ediyor. Niyetiniz iyi olunca, akıbette iyi olur derler ya Allah’ta onu bize yaşatıyor. Dünya insanlarına sesleniyorum; veren el alan elden üstündür. Al dağıt, dinsin ağıt diyoruz. Hayırseverler gelsinler, birlikte hayırlara vesile olalım. Kurtuluş, huzur ve dostluk bunda. 

SES GETİRECEK BİR FESTİVALE HAZIRLANIYORSUNUZ. BU KONU HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?
 Uluslararası 1. Anadolu Kültür Festivali, 21 Eylül’de başlayacak ve 30 Eylül’de sona erecek. Şu ana kadar irtibat halinde olduğumuz 57 ülke, 7 bölge var. 21 Eylül’de  Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayacak kortejle Cam Piramit’e gideceğiz. Burada stantlar kurulacak, her gün çeşitli ülkelerin kültürel ögeleri tanıtılacak. Dini ne olursa olsun, ırkı ne olursa olsun dünya üzerinden birçok ülkeyi bu organizasyona davet ettik. Tek amaç; dünya milletleri kardeştir diyebilmek. Bir olmalıyız, birlikte olmalıyız, bütünleşmeliyiz. 30 Eylül’de Dünya Kardeşlik Halayı Projesi yapılacak. Guinness rekorlar kitabına başvurduk, bu alanda bin 670 kişiyle bir rekor kırılmış; ama bizim hedefimiz 40 bin kişiyle bu rekoru egale etmek. Bu günün akşamında da Antalya Stadyumu’nda Türk ve yabancı ünlülerin yer alacağı ve geliri sokak çocukları yararına bırakılacak bir maç yapılacak. Bu maçı da Beşiktaş Başkanı Fikret Orman organize ediyor. Bu ayın 14’ünde Düden Park’ta yöre oyunlarının oynandığı ve Mahmut Tuncer’in de yer alacağı bir tanıtım filmi çekilecek. Halay, tüm dostlukların simgesidir; çünkü hiç tanımadığınız bir insanla omuz omuza duruyorsunuz. Dünya Kardeşlik Halayı Projesi’ne Cumhurbaşkanımızı, Başbakanımızı ve tüm siyasileri davet ettik. Hiçbirinden olumsuz bir cevap almadık. Bu konuda Mevlüt Çavuşoğlu’na çok teşekkür ederim, kendisi konuyla ilgili bize çok yardımcı oldu.

Röp: Veli Akoğlu 

Anahtar Kelimeler:
Anadoluyu Birleştiren Ruh
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.