banner102
25 Kasım 2017 Cumartesi

Uzunkaya; "Adalet Tecelli Ettirilmedi"

25 Kasım “KADINA ŞİDDET ÖNLEME GÜNÜ”

Kadınlara karşı şiddet artarak devam ediyor…

25 Kasım 2012 Pazar 17:10
25 Kasım “KADINA ŞİDDET ÖNLEME GÜNÜ”
 25 Kasım "Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması için Uluslararası Mücadele Günü’ n de” konuyla ilgili bir basın açıklaması yapan TKB Kayseri Şube Başkanı Ec. Ayşe UZUNLU şöyle dedi:
“Yine endişelerimizi, kaygılarımızı, kızgınlığımızı haykırıyoruz!
Dünya üzerinde her 3 kadından biri, her gün şiddete uğramaktadır. Tüm dünya devletlerinin, insan hakları savunucularının bu konudaki çalışmalarına rağmen kadına şiddet yıllar içinde artarak devam etmektedir. Dünyada ve ülkemizde kadın dernekleri, konuyu gündemde tutmaya çalışıp mücadele etseler de, ne yazık ki, şiddetin azalması sağlanamamıştır. Kadına yapılan şiddetin önlenmesi için uluslar arası anlaşmalara imza atan hükümetler,  imzalarına sahip çıkmamış kısacası bu konu da başarısız olmuşlardır. 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı verilerine göre, Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında verilen tedbir kararlarına göre 4 bin 634 kadına polis koruması sağlandı, 29 bin 624 kadına yönelik önleyici tedbirler alındı.
Kasım ayı itibarıyla kadınlara en fazla koruma verilen il Kayseri oldu. Kayseri’de 989 kadına koruyucu tedbirler kapsamında polis koruması verilirken, bunu 974 kadınla Adana izledi. Üçüncü sırada ise 840 kadına verilen korumayla Konya yer aldı.
Bu veriler ülkemizde, şiddetin yaygın olduğunu gösterirken diğer taraftan da bu konuda kadınların bilinçlendiğini ve haklarını aradıklarını göstermektedir.
Kadın hakları ile ilgili bir başka ürkütücü konu ise çocuk gelinler sorunu. TÜİK verilerine göre ülkemizde çocuk gelin sayısı 181 bini geçti.18 yaşından küçük kızını evlendirmek için mahkemeye dava açan ailelerin sayısı bir önceki yıla göre yüzde 94.2 arttı.
- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, kadına yönelik şiddetle mücadelenin toplumun tüm kesimleriyle yapılması gerektiğini belirterek, ''Şiddetle mücadelede sıfır tolerans diyor ve bu seferberliğe bütün toplumu davet ediyorum'' derken,
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında "Kadına karşı şiddeti onaylayan zihniyet yok edilmeli" dedi.
Biz Türk Kadınlar Birliği Kayseri Şubesi olarak 1996 yılından beri kadının, sosyal ve kamusal alan yönetiminde eşit temsil edilmesi konusunda çalışmalar yapmaktayız.Kadın hakları,aile içi iletişim,eşler arası iletişim  konusunda eğitim çalışmaları yapıp farkındalık yaratmaya çalışmaktayız.

Artık kadın haklarının İNSAN HAKKI olduğu belleklere yerleştirilmeli. Bu konuda çalışan kurum ve dernekler sorunu yok sayma ve susma yerine çözüm için düşüncelerini seslendirmelidir.
Aile içi şiddetin, başta şiddete maruz kalan kadınlar olmak üzere tüm aile bireyleri üzerindeki yıkıcı ve kalıcı etkilerini herkese anlatılıp, konu üzerinde çözüm üretilmelidir. Bunun içinde etkili, kararlı çözüm üreten politikalar geliştirilmeli ve bütçe ayrılıp uygulanmalıdır. Bu konu da kamu kurumları, yerel yönetimler, STK lar birlikte çalışmalıdır. Saygılarımla.”
 

(haber-rafet sertoğlu)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
2017 Yılında En İyi Hizmet Veren Belediye Hangisi ?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner127
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
  • Antalya Haber - Antalya Güncel - Antalya Son Dakika - Akdeniz  son dakika  - Akdeniz Haber - 27 Ocak 2016
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
Günlük Dözviz Kurları Araçları Dailyforex.com tarafından sağlanmaktadır.