Öne Çıkanlar Türkiye nüfusu NİSAN AYI ENFLASYONU nuhasebe Akşener gelmeden mesajı geldi Tahsilat Genel Tebliği Yayınlandı

PLASFED plastik sektörünün 2012 röntgenini çekti

“Türkiye plastik sektörü bütün olumsuz koşullara rağmen büyüyor ancak sorunları derinleşiyor” PLASFED, 2012 Türkiye Plastik Sektör İzleme Raporunu yayınladı. Raporda, ihracatta ve üretimde büyüme gerçekleştiği ancak rekabet gücünü zorlayıcı şartların devam ettiği bilgisinin yanı sıra 2012 sonu itibariyle plastik ve plastik işleme makineleri sektörüne ilişkin üretim ve dış ticaret verileri detayları da yer aldı.

PLASFED plastik sektörünün 2012 röntgenini çekti
Plastik Sanayicileri Federasyonu PLASFED plastik sektörü 2012 raporu, yine çok önemli analizler ve değerlendirmeler içeriyor.  Rapora göre, Türkiye plastik sektörünün mamul bazında 2012’de dış ticaret fazlası vermeyi sürdürdüğü ancak yılın sonuna doğru ithal hammaddeye getirilen gümrük vergisi artışının etkisiyle rekabet gücündeki gerileme belirgin hale geldi. 

Raporda yer alan bilgilere göre Türkiye plastik sanayii:
-2012’yi 7,2 milyon ton üretim, 30 milyar Dolar üretim değeri ve 12 milyar Dolar katma değer ile tamamladı. 
-2012 yılı sonunda doğrudan mamul ihracatı 2011’e göre yüzde 6 artarak 4 milyar 38 milyon Dolar, ithalatı ise bir önceki yıla göre yüzde 3 gerileyerek 2 milyar 576 milyon Dolar oldu. 
-Sektör, 2012’de de plastik mamullerde dış ticaret fazlası vermeye devam etmenin gururunu yaşadı. Ancak, hammaddede yeterli üretim olmaması nedeniyle büyük boyutlu ithalat ve hammadde dahil sektör verilerinde yüksek dış ticaret açığı 2012’de de sürdü.
-Sektörün 2012’de ithal hammadde bağımlılığı yüzde 87 olarak gerçekleşti. Yerli hammadde üretimi, bir önceki yıla göre miktar bazında yüzde 1,2 oranında azalarak 842,3 bin ton oldu. Sektör, değer bazında geçen yıl ile hemen hemen aynı seviyede 9 milyar 928 milyon dolar hammadde ithalatı yaptı. 
-Plastik ürünlerde (hammadde hariç) dış ticaret fazlası miktar bazında yüzde 30, değer bazında yüzde 74 gibi büyük oranlarda artarak,  ihracatın ithalatı karşılama oranı miktar bazında yüzde 278, değer bazında yüzde 157 olarak gerçekleşti. 

Türkiye plastik sektörünün potansiyeli iyi değerlendirilmeli!
Türkiye plastik sektörü 2012 verilerini değerlendiren PLASFED Başkanı Selçuk Aksoy, sektörün Avrupa’da 3., dünyada ise yüzde 2,5 payla 12. sırada olduğunu belirterek, “Plastik sanayi ekonomiye ve ihracata şu anda ciddi katkı vermektedir ve bu katkıyı artırma potansiyeline de sahiptir. Plastik mamullerde dış ticaret fazlası veriyoruz. Ancak 2012 içinde sektörümüz yatırım teşvik kapsamı dışında bırakıldı ve hammadde ithalatı yaparken gümrük vergisi artırıldı. Türkiye plastik sektörü bütün olumsuz koşullara rağmen büyüyor ancak sorunları derinleşiyor. 2023 yılında sektörümüz için konulan 17 milyar Dolar hedefe ulaşmak için uygun bir patikada olduğumuz söylemek zor. Almanya ürettiği her bir kg plastik mamulden, 4,05 Dolar, Fransa 3,45,  İtalya ise 2,55 Dolar ihracat yapıyor. Biz ise 0,64 cent ihracat yapabiliyoruz. Ülkemiz 7,2 milyon ton üretim ile 5 milyar Dolarlık ihracatı başarırken, bize yakın üretim seviyesindeki İtalya 8,3 milyon ton üretimi ile 21 milyar Dolar, bizden daha az üretim yapan Belçika, Fransa ve Hollanda ise 22 ile 34 milyar dolarlık ihracat yapabiliyor. Demek ki, Türkiye olarak bu üretim kapasitesi ile çok daha fazla ihracat yapabiliriz. Elbette bunu da uygun iş koşulları sağlanması halinde başarabiliriz” dedi. 

PLASFED raporunda sektörün ivedilikle; yüksek katma değerli ürünlere geçiş için AR-GE teşvikinden yararlanması, asgari 5 milyon TL’lık yatırımların stratejik yatırım kapsamına alınması, her bölgede en az bir ilde bölgesel teşvik kapsamına alınması ve fabrikaların bir alt bölgeye taşınması halinde maliyetlerine katkı sağlanması talep edildi. 

Türkiye Plastik Sektörü 2012’de büyüdü 

PLASFED raporunda, sektörde 9,3 milyon tonluk kurulu kapasiteye karşılık plastik mamul üretiminin bir önceki yıla göre yüzde 6,4 oranında artarak 7,2 milyon tona ulaştığı belirtildi. 2012 yılında 2,85 milyon ton plastik ambalaj, 1,57 milyon ton da plastik inşaat malzemeleri üretimi gerçekleşti. Raporda en fazla üretim yapılan iller sırasıyla İstanbul, İzmir, Bursa, Ankara, Kocaeli, Gaziantep, Konya, Adana, Kayseri olarak yer alırken, PLASFED’in kurucu derneklerini oluşturan (İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa ve Kayseri) illerin toplam üretimi, 5,13 milyon ton ile Türkiye toplam üretiminin yüzde 72’sini yaptığı belirtildi. Raporda, sektörde 2012 itibariyle faaliyet gösteren yabancı sermaye ortaklı şirket sayısının 207 olduğu açıklandı. 

Plastik mamul dış ticareti
PLASFED Raporunda, plastik mamul ithalatının % 3 düşerek 2,65 milyar Dolardan, 2,58 milyar Dolara indiği yer aldı. En fazla ithalat, Almanya, Çin ve İtalya’dan yapıldı. Sektörün, ihracat artışının 2012’de de sürdüğü belirtilen raporda, ihracatın yüzde 6 artarak 3,49 milyar Dolardan 4,04 milyar Dolara çıktığı bilgisine yer verildi. En fazla plastik ürün ihracatı yapılan ülkelerin ise sırasıyla; Irak, Rusya, Almanya, Azerbaycan, İngiltere ve İran olduğu belirtildi. 

Plastik hammadde üretim ve dış ticareti
PLASFED raporunda, yeterli miktarda yerli üretim olmadığı için hammadde ithalat bağımlılığının yüzde 87 seviyesinde gerçekleştiği, ithalatın çok küçük düzeyde düşerek, 2011’deki 9 milyar 932 milyon Dolar seviyesinden, 9 milyar 928 milyon dolar seviyesine geldiği kaydedildi. En fazla hammadde ithal edilen ülkeler; Suudi Arabistan, Almanya, Belçika, Hollanda, İtalya, Fransa ve Güney Kore oldu. Sektörün hammadde ihracatının ise yüzde 9 artarak, 2011’deki 894 milyon Dolarlık seviyesinden 978 milyon Dolara yükseldiği kaydedildi. En fazla ihracat ise Almanya, İtalya ve Rusya’ya yapıldı 

Türkiye plastik tüketimi
Türkiye’de kişi başına plastik tüketimi 2007’deki 58 kg düzeyinden 2012 sonuna kadar 67 kg’a yükseldiğinin vurgulandığı raporda, Türkiye’de iç piyasa tüketiminin, dolaylı ihracat ürünlerine giren malzemeler dahil 6,3 milyona ulaştığı kaydedildi. 
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.