banner102
21 Ocak 2018 Pazar

Uzunkaya; "Adalet Tecelli Ettirilmedi"

ANTALYA OSB’NİN SON DURAĞI İSPANYA

Antalya Organize Sanayi Bölgesi Sektörel Ticaret Heyeti, İspanya programı kapsamında Barselona’da düzenlenen Equiplast Plastik ve Kauçuk Fuarında katılımcı firmalar ile  yüz yüze görüşmeler yapıp yeni işbirliği ve ortaklık fırsatlarını değerlendirdi.

11 Ekim 2017 Çarşamba 23:00
ANTALYA OSB’NİN SON DURAĞI İSPANYA
 Katılımcılarını yeni ihracat pazarlarıyla tanıştırmak için dünyanın dört bir yanına sektörel ticaret heyeti programları düzenleyen Antalya Organize Sanayi Bölgesinin 2017 yılındaki son durağı İspanya oldu. Antalya OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fatih İncir başkanlığında 5 gün süren programa, Bölge Müdürü İlhan Metin ile Bölgede plastik sektöründe üretim yapan sanayiciler katıldı.

FUARDA BİREBİR GÖRÜŞME

Seyahatin ilk gününde T.C. Barselona Başkonsolosluğunda düzenlenen  bilgilendirme toplantısına katılan heyet üyeleri, Başkonsolos Güçlü Kalafat’tan ülkenin ticari ve ekonomik yapısı hakkında bilgi aldı. İspanyol Plastik Birliği ile Plastik Teknolojileri Enstitüsünü de ziyaret eden Antalya OSB sanayicileri, kurum yetkilileri ile sektör hakkında istişarelerde bulundu. Sektörün dünyaca ünlü fuarları arasında yer alan Equiplast Plastik ve Kauçuk Fuarına katılan heyet üyeleri, firma temsilcileri ile birebir görüşmeler yaparak yeni işbirliği ve ortaklık fırsatlarını değerlendirdi.

İTHALAT VE İHRACATTA ARTIŞ

İspanya programına dair izlenimlerini aktaran Heyet Başkanı Fatih İncir, “Türkiye’de plastik sektörü hızla gelişmekte ve global pazarlardan daha fazla pay almaktadır. Ülkemizin Avrupa Birliği ile 1996 yılı başından itibaren uygulamaya koyduğu Gümrük Birliği Anlaşmasının beklenilen bir sonucu olarak, İspanya’dan yapılan ithalat ve bu ülkeye yapılan ihracatta sürekli ve düzenli artış görülmektedir. 2023 ihracat vizyonu kapsamında kimya sektörünün 50 milyar dolarlık ihracat hedefinin 17 milyar dolarlık kısmı plastik sektörü tarafından gerçekleştirilmesi beklenmektedir. Bu düzeyde bir ihracatın gerçekleştirilmesi için 3 $/Kg’ın altına inmiş birim ihraç fiyatlarının gelişmiş ülkeler ortalaması olan 4,5 $/Kg’a çıkaracak tedbirlerin alınmasının yanı sıra yatırım teşviklerinden de azami ölçüde yararlanılması gerekmektedir” dedi.

AR-GE’NİN ÖNEMİ BÜYÜK

Sektörün en önemli sorununun yeterli katma değer sağlayamamak olduğunu ifade eden İncir, “Bu durumu ancak katma değeri yüksek inovatif ürünler imal etmek veya kaliteden ödün vermeden maliyetleri düşürerek kar marjını arttırarak çözebiliriz. Bu noktada Avrupa standartlarında ve çevreye uyumlu üretim yapılması kaçınılmazdır. Sektörde yüksek teknoloji ürünlerine geçmek ve katma değer artışı sağlamak için teknolojik gelişmelerin takibi ve  AR-GE yatırımlarının hayata geçirilmesi büyük önem taşımaktadır. Katılımcılarımız, heyet programları sayesinde teknolojik gelişmeleri yakından takip edebilmekte, AR-GE alanında yatırımın önemini kavramakta ve program bitiminde izlenimleri doğrultusunda gerekli çalışmalara başlayabilmektedir” şeklinde konuştu.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
2017 Yılında En İyi Hizmet Veren Belediye Hangisi ?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
  • Antalya Haber - Antalya Güncel - Antalya Son Dakika - Akdeniz  son dakika  - Akdeniz Haber - 27 Ocak 2016
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
Günlük Dözviz Kurları Araçları Dailyforex.com tarafından sağlanmaktadır.