banner102
25 Kasım 2017 Cumartesi

Uzunkaya; "Adalet Tecelli Ettirilmedi"

2013 Şubat Ayı Enflasyonu

2013 Şubat ayı enflasyonu bir önceki aya göre TÜFE'de %0,30, ÜFE'de %-0,13 olarak gerçekleşmiştir. Yıllık enflasyon ise tüketici fiyatlarında %7,03, üretici fiyatlarında %1,84 olarak artış göstermiştir.

04 Mart 2013 Pazartesi 18:52
 2013  Şubat Ayı Enflasyonu
 Enflasyonda düşüş eğiliminin devam ettiği, ancak TÜFE'de düşüşün mevsimlik olduğu ve giyim fiyatlarından kaynaklandığı, gıda enflasyonunun sebze-meyve ve et fiyatlarıyla devam ettiği, ÜFE'deki düşüşün ise TETAŞ'ın perakende fiyatlara yansımayan elektrik fiyatindiriminden kaynaklandığı görülmektedir.

Gıda, içki, tütün ve enerji dışı çekirdek enflasyon oranının sıfıra yakın düzeyde kalması enflasyondaki düşüş eğilimini teyit etmekle birlikte, bu düşüş henüz 12 aylık ortalamalara yansımamıştır. Bununla birlikte TÜFE ve ÜFE verileri birlikte değerlendirildiğinde ekonomideki durgunluğun enflasyonu sınırlayıcı etkisinin devam ettiği görülmektedir. Üretici fiyatlarının seyri ekonomide büyüme konusunda daha iyi fikir vermektedir. ÜFE'de tarım enflasyonu aylık bazda
mevsimsel olarak %2.56 düzeyindedir. İmalat sanayi aylık enflasyonu %0.67 olup, yine tarım, tütün ve akaryakıt fiyatlarıyla yükselmiştir. Bu durum sanayide durgunluğun etkisine işaret etmektedir.

Dolayısıyla enflasyon verilerinin en önemli sonucu, enflasyonla mücadele yönteminin ve düşük enflasyon için genel olarak talep daraltıcı para politikasının gözden geçirilmesi gereğinin ortaya çıkmasıdır. Çünkü mevcut enflasyon talep enflasyonu olmayıp, para politikasına veya ekonomide düşük büyümeye tepki vermemektedir. Bu enflasyonla mücadele için tarımda piyasa düzenlemesi, dolaylı vergilerin azaltılması gibi sektörel önlemler gerekmektedir. Bunlar
yapılmaksızın yalnızca kredi ve likidite hacmi sınırlandığında ekonomide durgunlukla gereksiz veya aşırı bir bedel ödenmektedir.

Enflasyonda düşüş kredi faizlerine yansımamakta, kredi artışının sınırlandırılması doğrudan KOBİ'ler ve esnaf kredilerinde uygulanmakta ve reel sektörü vurmaktadır. Bu nedenle ekonomi yönetiminin mevcut
politikayı gözden geçirmesi ve ekonomiyi canlandıracak önlemlereağırlık vermesinin gerekli olduğuna inanıyorum.

Antalya, Isparta ve Burdur'u içeren Bölgemizde TÜFE oranı aylık % 0,41, iki aylık % 1,66 ve yıllık bazda %6,95 olarak gerçekleşmiştir. Bu oranlara göre Antalya, Isparta ve Burdur illerini kapsayan Batı Akdeniz Bölgesi aylık bazda Türkiye ortalamasının üzerinde yeralırken, iki aylık ve yıllık bazda altında kalmıştır.

Batı Akdeniz'de aylık enflasyonun Türkiye ortalamasından bir miktar yüksek olması gıda ve alkolsüz içecek fiyatlarından kaynaklanmıştır.

Türkiye geneline göre 26 bölge arasında Batı Akdeniz Bölgesi enflasyon bakımından aylık bazda onuncu, iki aylık bazda sonuncu ve yıllık bazda onaltıncı il konumunda yer almıştır.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
2017 Yılında En İyi Hizmet Veren Belediye Hangisi ?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner127
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
  • Antalya Haber - Antalya Güncel - Antalya Son Dakika - Akdeniz  son dakika  - Akdeniz Haber - 27 Ocak 2016
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
Günlük Dözviz Kurları Araçları Dailyforex.com tarafından sağlanmaktadır.