banner136
Öne Çıkanlar teşvik AKSta Bu Hafta (13 - 18 Mart 2018) CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbulun Basın Açıklaması organ seçimlerinin ikinci aşaması olan yönetim kurulu İlimizde Umuma Açık Yer Denetimi Yapıldı

2013 Şubat Ayı Enflasyonu

2013 Şubat ayı enflasyonu bir önceki aya göre TÜFE'de %0,30, ÜFE'de %-0,13 olarak gerçekleşmiştir. Yıllık enflasyon ise tüketici fiyatlarında %7,03, üretici fiyatlarında %1,84 olarak artış göstermiştir.

 2013  Şubat Ayı Enflasyonu
 Enflasyonda düşüş eğiliminin devam ettiği, ancak TÜFE'de düşüşün mevsimlik olduğu ve giyim fiyatlarından kaynaklandığı, gıda enflasyonunun sebze-meyve ve et fiyatlarıyla devam ettiği, ÜFE'deki düşüşün ise TETAŞ'ın perakende fiyatlara yansımayan elektrik fiyatindiriminden kaynaklandığı görülmektedir.

Gıda, içki, tütün ve enerji dışı çekirdek enflasyon oranının sıfıra yakın düzeyde kalması enflasyondaki düşüş eğilimini teyit etmekle birlikte, bu düşüş henüz 12 aylık ortalamalara yansımamıştır. Bununla birlikte TÜFE ve ÜFE verileri birlikte değerlendirildiğinde ekonomideki durgunluğun enflasyonu sınırlayıcı etkisinin devam ettiği görülmektedir. Üretici fiyatlarının seyri ekonomide büyüme konusunda daha iyi fikir vermektedir. ÜFE'de tarım enflasyonu aylık bazda
mevsimsel olarak %2.56 düzeyindedir. İmalat sanayi aylık enflasyonu %0.67 olup, yine tarım, tütün ve akaryakıt fiyatlarıyla yükselmiştir. Bu durum sanayide durgunluğun etkisine işaret etmektedir.

Dolayısıyla enflasyon verilerinin en önemli sonucu, enflasyonla mücadele yönteminin ve düşük enflasyon için genel olarak talep daraltıcı para politikasının gözden geçirilmesi gereğinin ortaya çıkmasıdır. Çünkü mevcut enflasyon talep enflasyonu olmayıp, para politikasına veya ekonomide düşük büyümeye tepki vermemektedir. Bu enflasyonla mücadele için tarımda piyasa düzenlemesi, dolaylı vergilerin azaltılması gibi sektörel önlemler gerekmektedir. Bunlar
yapılmaksızın yalnızca kredi ve likidite hacmi sınırlandığında ekonomide durgunlukla gereksiz veya aşırı bir bedel ödenmektedir.

Enflasyonda düşüş kredi faizlerine yansımamakta, kredi artışının sınırlandırılması doğrudan KOBİ'ler ve esnaf kredilerinde uygulanmakta ve reel sektörü vurmaktadır. Bu nedenle ekonomi yönetiminin mevcut
politikayı gözden geçirmesi ve ekonomiyi canlandıracak önlemlereağırlık vermesinin gerekli olduğuna inanıyorum.

Antalya, Isparta ve Burdur'u içeren Bölgemizde TÜFE oranı aylık % 0,41, iki aylık % 1,66 ve yıllık bazda %6,95 olarak gerçekleşmiştir. Bu oranlara göre Antalya, Isparta ve Burdur illerini kapsayan Batı Akdeniz Bölgesi aylık bazda Türkiye ortalamasının üzerinde yeralırken, iki aylık ve yıllık bazda altında kalmıştır.

Batı Akdeniz'de aylık enflasyonun Türkiye ortalamasından bir miktar yüksek olması gıda ve alkolsüz içecek fiyatlarından kaynaklanmıştır.

Türkiye geneline göre 26 bölge arasında Batı Akdeniz Bölgesi enflasyon bakımından aylık bazda onuncu, iki aylık bazda sonuncu ve yıllık bazda onaltıncı il konumunda yer almıştır.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137