banner138
                      Yörüklerin Ankara'da ki Ağabeyi Mustafa KAYA
 Bazen gözümüzün önünde olduğu halde bir çok özelliğinden haberimiz olmayan kişilerle sohbet ettiğimizde şaşkınlığımızı alamıyoruz. Antalya'nın ve Yörüklerin Mustafa Ağabeyi olarak tanınan Mustafa Kaya'nın yaşamı baştan sona her anı heyecan dolu olarak karşımıza çıkıyor.

       

                Mustafa Kaya röportaj yapmayı asla kabul etmiyor. Bunun yerine sohbet edelim diyor. Açıkçası sohbet ettikçe karşımızda önemli bir entelektüel olduğunu anlıyoruz. Hayat hikayesi ise  başarılarla dolu ayrıca yakın siyasi döneminde şahitlerinden biri olması sohbetin tadına ayrı bir lezzet katıyor.

                     Kaya'nın sohbetinden bir anlatım; Dolamayı bilir misiniz? Etek biçimi. Annemin dolamasından tutmuşum bir yaylada gidiyoruz. Yayla neresi ben nerdeyim bilmiyorum ama ilk aklımın erdiği zaman o zaman.Sonra oranın Kuş Adası, Söke Ada'sında Davutlar diye bir yer var oranın üzerinde ise Güzelçamlı diye bir milli park var.O milli parkın içindeymiş orayı sonradan öğrendim. Senenin 1957 olduğu kesin.

 

Aslen KONYA Kadınhanlı...

                      

          Mustafa Ağabey aslen Konya Kadınhan'ın Saçtarağı Köy’ünde doğmuş. Elbette Yörükler yerleşik hayata geçince dövüşü, kavgası bol olduğundan babası büyük ailelerden biriyle aralarında bir sürtüşme yaşamış tutunamamış adamcağız yeniden çadır hayatına geri dönmüş.

 

                Daha sonra 1959 yılında yeni bir köy bu kez babası tarafından kurulur. Kaya bu dönemi şöyle anlatır. 'Bizim gibi göçebe hayatı sürdüren kendi akrabalarımız ve tanıdıklarımız var. Bir bölümü Antep’ten geldi bir bölümü Adana’dan bir bölüğü Denizli’den... Babam Aydın’dan, Samsun’dan Yörükleri yerleştirmeye başladı. Böylelikle 106 hanelik bir köy kuruldu.

Kaya'nın Köyü'nden birçok ünlü de çıkmış;  Mustafa YILDIZDOĞAN’IN bunlar arasında en önemlileri olarak gösteriliyor.

 

Hatay'da Türkiye'nin bütün renklerini gördüm...

 

                   Mustafa Kaya İlkokula köyünde başlamış. İlkokul birinci sınıfı okumadan direk ikinci sınıftan başlatmışlar. Kaya okula gitmeden önce kendi kendine okuma yazma öğrenmiş. Sonra Ortaokula Kadınhan'da devam etmiş. Ailesinin maddi sorunundan dolayı eğitiminin sıkıntıya gireceğini düşünen Kaya devletin parasız yatılılık sınavlarına girerek Antakya Devlet Parasız Yatılı Okulunu Kazanmış.

 

                  Kaya bu dönemi sohbette şöyle anlattı;   1967’de Hatay çok ilginç bir yer bütün milletten insanlar var. Bütün dinler, inanışların yer aldığı ilginç bir kentti ve benim gibi bir Yörük çocuğu oraya adapte oldu.

 

Daha Sonra Üniversite Yılları;

                Mustafa Kaya Hatay'da yaşamanın getirdiği bütün kazanımların ilerleyen yıllarda çok işine yarayacağını belirtiyor. 1977’de Ankara Üniversitesini kazanıyor. Şimdilerde kamu yönetimi diye tabir edilen kaymakam yetiştiren o bölüme gittiğini ama hiç kaymakamlık yapmadığını belirtiyor. Eşinin bankacı olması nedeniyle Ankara’da kalarak müfettiş olmuş. Kadastro Genel Müdürlüğünde müfettiş olarak çalışırken kurumu uluslar arası plana dahil olmak üzere çok yerde temsil etmiş.

          

28 Şubat'ın En canlı tanığı ve mağduruyum.

  Avrupa’nın bütün ülkelerinin yanı sıra Japonya, Çin, Avusturalya, Yeni Zelanda Arap ülkelerinin tamamını ziyaret etmiş. 1995 yılında daire başkanı olmuş.

 

               O dönem 28 Şubat Darbesi Kaya'nın odasında adeta yaşanıyor. Yaşanılanları Kaya şöyle aktarıyor. ' Tasarruf işleri diye tuhaf bir daire var müfettiş raporlarını değerlendiren bir dairenin başındaydım.28 Şubat telaşesi var bir şey olacak ama ne olacak herkes bekliyor. Benim odamın kapısı açıldı iki tane adam girdi. İki tane asker rütbeli ayağa kalktım 'hoş geldiniz albayım hayırdır. Albayın yanında önceden tanıdığım Bekir diye bir arkadaş vardı.

 

 Albay geldi oturdu Bekir’de oturdu bende telefona uzandım albay elime vurdu. Telefon yasak dedi. Hayırdır albayım dedim. Emir aldık, hükümeti devredeceğiz, hepsini tutuklayacağız dedi. Ciddi misiniz dedim evet çık bak istersen dedi.  Benim bulunduğum yer meclisin tam karşısındaydı. Dışarıda tanklar tüfekler her şey vardı. Sonrasını biliyorsunuz. Neticede Hükümet istifa etti işte. Yeni bir dönem başladı.

            28 şubat mağduru asıl benim ben genel müdür olacaktım. Ancak o arada hükümet gitti 28 Şubat oldu.  Meral Akşener içişleri bakanıydı beni genel müdür yapmak istediler ama dedim ki hükümet gitti ben olmam dedim. Niye dedi çünkü yeni bir hükümet geliyor bizim Kemal Çelik emniyet genel müdürüydü o gidecek arkasından ben gideceğim. Neler yaşandı neler?

Tansu Çiller'in Mal Varlığını sordular.

 

Beni bir sürü sorguya çektiler. Tansu Çiller'in mal varlığı sorgusuydu. Hanımefendinin malvarlığının sakladım mı saklamadım mı? Bir şey yaptım mı hanımefendiye haksız bir yer verdim mi çok zorluk geçirdim. Sorgudan sonra bizi epey zorladılar. Yeni hükümet kuruldu hakkımda yeni bir ceza soruşturması açtılar.38 Tane de disiplin soruşturması açtılar sonra beni görevden aldılar.1 Yıl müfettişliğe döndürdüler geriye dönen tek kişi benim. Gittim dava açtım savunmamı da kendim yaptım. Bu kadar çok biliyor ama kitap yazmıyor dediler. Geriye döndüm gönülsüz bir şekilde çalışmaya başladım. Çocuklarda o arada eğitimde tabi. Daire başkanlığı yapmaya başladım ama kurumda yükselme şansım kalmadı. Bakanla çok aram olmadı. Baktım beni rahatsız edecekler iyi kötü bir çatışmaya gireceğiz dedim ki gelmiyorum ya bırak verdim emeklilik dilekçemi ayrıldım

 

Kaya'nın Dilinden Kaya..

                   Ben bir “Cumhuriyet çocuğuyum”.Bakışım öyledir benim rejime karşı bir muhalefetim olmaz. Üniversitedeyken polise taş atmış bir adamım ama rejime asla muhalefet etmem. Mesela Mhp’liler açısından bakılırsa beni komünist sayarlar. Çünkü onlara uymuyorum. Merkez sağ partilere baktığımızda beni milliyetçi sol diye düşünürler. Chp'lilere baktığın zaman faşist sayarlar.

                    Ancak ben iyi kötü okumaya yazmaya çalışan biriyim yani. Bizim ailenin geçmişinde Chp’lilik de var. Biz çok kalabalık bir aileyiz bir bölümde Mhp’li merkez sağda Ak Parti’de siyaset yapanlar var.

 

                   ANAP_DYP birleşmesinde Kaya Siyasetin Göbeğindeydi...          

Mustafa Kaya'nın yakın siyasi tarihte yaşanan DYP -ANAP birleşmesinde başaktörlerden biri olması ise şaşırtıcı ve bu tarafına Antalya kamuoyu yeterince bilmiyor.

 

 Bir süre ANAP'ta Erkan Mumcu ile birlikte siyaset yapan Mustafa Kaya dönemi şöyle anlatıyor. 'Erkan’la da 95’ten sonra sıkı fıkı görüşmeye başladık. Ak Partiye geçme sırasında benim fikrimi sordu. Bende gidersin bakan olursun dedim. Gitti ve bakan oldu.

              Ben emekli olduktan sonra hükümetten istifa etti. Bende Antalya’ya geldim. 4 Gün sonra Ankara’ya döndüm. Erkan MUMCU telefon etti acele dön diye. Ne yapacağız dedim. Siyaset yapacaksan, siyaset yapalım dedim. Anavatan Parti'sine böylelikle girdim. Sonra siyaseti bıraktım siyaset beni sevmiyor galiba dedim.2011’de Antalya’ geldim. Sağlık müdürlüğünün orada bir büro tuttum. Burada benim kuzenlerim, yeğenlerim var. Daha sonra sağlığım bozuldu bu hastalığa yakalandım ve kapattım.

   

  O Şimdi Emlak Daire Başkanı...

 Tedavi süreci geçirdim uzun süre. İyi oldum diyordum o sırada Menderes Türel Başkanımıza yanında; Mustafa KÖSE, Hakan TÜTÜNCÜ vardı. Menderes Bey ile seçimlerden önce oturuyorduk. Konuşurken laf lafı açtı Menderes Bey bana dedi ki bu kadar bilgiyle görgüyle bomboş oturuyorsun böyle şey mi olur dedi. Bende Sayın başkanım kazanında bize yük düşerse biz o yükü kaldırırız niye endişe ediyorsunuz dedim. Menderes Türel Seçimi Kazandı.

                      Sanırım 31 Mart-1 Nisan’dı galiba kutlu doğum haftalarında biriydi. Menderes Bey  başka bir yere gitmiş ama randevumu aynı gün tekrarladı. Gittim bana başla dedi. Burada kadro yok şube müdürümü olayım dedim. Ne yapalım işte daire başkanlığı kurulması gerekiyor hemen meclisi harekete geçirmek lazım ben o anda bir tüydüm. Yurt dışına gittim gezdim dolaştım 26 Ekime kadar uğramadım. Sürekli beni arıyorlar dışarıdayım falan diyorum. En son Erdem Beyazıt’ta Türk dünyası buluşması vardı. O buluşmada bende en ön protokolde oturtuluyorum ya otururken Menderes Bey kapıdan girdi. Direk yüzüme ' senin bana bir sözün var herkes Mustafa Kaya sözünü tutar diyor.  Bende öyle biliyorum dedi. Bu lafın üstüne bende sözümü yerine getiririm dedim. 29 Ekim’de belediyeye gittim.19 Kasımda belediyede göreve başladım.

 

Belediyede Emlak İşleri Daire Başkanlığı Yapan Mustafa Kaya Yörüklerin Ağabeyi olduğunu şöyle anlatıyor.

                      Bilindiği üzere Ankara'da tapu genel müdürlüğünde işe başlamıştım. Benim büyük teyzelerim Antep’te oturuyor. Halalarımda Söke’de Aydında oturuyor. Dolayısıyla bu coğrafyanın içerisinde bir yığın akraba oluyor. Ankara’da tapuda bir adam var diyenin yolu bana düştü. Hastaneye yatıyor geliyor, tahin olunca geliyor, memur olacak geliyor, polis yakalıyor geliyor, parasız kalıyor, geliyor geliyor da geliyor yani... Mustafa Kaya bir Yörük Çocuğu olarak her gelene kucak açıyor ama bu arada bir dernek kurulması gerektiğini de dile getiriyordum. İlk kıvılcımı ortaya attık ama şu anda bin beş yüze yakın dernek var. Başta iyi gidiyorlardı şimdi paramparça oldular.

Bir iki üç beş on beş bir müddet sonra Antep’te, Kilis’te adım duyuluyor. Bu halka birden yayılmaya başladı. O zamanlar Abdullah Duman'ın babası babamın arkadaşı Abdullah Duman’ın ağabeyleri benim arkadaşım. Böyle bir derneğe ihtiyaç var diye Antalya’da Yörük Derneğini ben kurdurdum ona 1994 yılında.  Antalya Yörük Derneği Türkiye'de kurulan İlk Yörük Derneğidir. Sonra büyüdü Eskişehir, Kütahya… Hepsine de destek verdim hepsine de katıldım. Hayatım boyunca bir sürü okulda öğretmenlik yaptım, üniversitelerde, askeri okullarda ders verdim, devletin önemli kurumlarına önemli eğitimler verdim, önemli bilgilerini biliyorum önemli işlerine de imza attım. Yörüklük ise bambaşka bir şey yaşanır anlatılmaz....

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.